10 futbollistët më të paguar në botë për vitin 2020

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kryesojnë edhe një herë renditjen e këtij viti në Forbes të futbollistëve më të paguar, pasi Messi zgjidhi një dramë me kontratë disa javore për të zënë vendin e parë me 126 milionë dollarë, duke kërkuar Ronaldon e Juventusit, i cili vjen në pozitën e dytë me 117 milionë dollarë. Por tifozët e futbollit kanë një objekt të ri magjepsës në Kylian Mbappe, sulmuesin e Paris Saint-Germain i cili zbarkon në vendin e katërt me 48 milionë dollarë, përcjell portali rtv21.tv

1. Lionel Messi, Barcelona

- Advertisement -

Fitimet totale: 126 milionë dollarë

Paga: 92 milionë dollarë | Miratimet: 34 milion dollarë

FC Barcelona i duheshin 105 vjet për të fituar 64 trofe para se Messi të bashkohej në 2005. Në 16 vitet e fundit, ai e ka udhëhequr ekipin drejt 34 fitoreve të trofeve, një performancë që e ka vendosur emrin e tij në mesin e më të mëdhenjve të sportit – dhe i dha atij 1 miliard dollarë në parathënie fitimet e karrierës. Këtë vit, ai e tërhoqi botën e futbollit me javë të tëra me drama ndërsa luftonte me klubin për të luajtur vitin e fundit të kontratës së tij.

2. Cristiano Ronaldo, Juventus

Fitimet totale: 117 milion dollarë

Paga: 70 milionë dollarë | Miratimet: 47 milion dollarë

Ronaldo është atleti më i njohur në planet me 457 milionë ndjekës të rrjeteve sociale. Ai është gjithashtu më i angazhuari, për Hookit, duke shfaqur rregullisht 0% yndyrë trupore dhe djalë model për bukurinë e tij për sponsorët e shëndetit si Herbalife dhe Clear dhe sponsorin e tij gjatë gjithë jetës Nike.. Ai është vetëm njeriu i dytë në histori, pas Ali Daei të Iranit, që ka shënuar më shumë se 100 gola ndërkombëtarë, duke kaluar kohët e fundit në ndeshjen e Portugalisë në Ligën e Kombeve UEFA kundër Suedisë.

3. Neymar Jr, Paris Saint-Germain

Fitimet totale: 96 milion dollarë

Paga: 78 milionë dollarë | Miratimet: 18 milion dollarë

Sulmuesi 28-vjeçar brazilian, një nga lojtarët më polarizues në lojë për mashtrimet e tij brenda dhe jashtë fushës, katërfishoi pagën dhe kritikat e tij kur ai tregtoi duke luajtur së bashku me Messin në Barcelonë për padi me Paris Saint-Germain në gusht 2017. Mes tarifës së tij rekord të transferimit prej 263 milionë dollarë dhe pagës mesatare prej 70 milionë dollarë, PSG po shpenzon më shumë se 600 milionë dollarë për ta mbajtur atë në kryeqytetin francez. Këtë verë, Nike i dha fund marrëdhënies me Neymar, duke e lejuar atë të nënshkruajë me Puma. Ai hapi sezonin 2020-21 të Ligue 1 me një karton të kuq për një goditje të shpejtë në pjesën e prapme të kokës së Marseille Alvaro Gonzalez, duke pretenduar se ishte në përgjigje të abuzimit racor. .

4. Kylian Mbappe, Paris Saint-Germain

Fitimet totale: 42 milionë dollarë

Paga: 28 milionë dollarë | Miratimet: 14 milionë dollarë

Për të dytin vit radhazi, Mbappe u shpall fituesi i Këpucës së Artë të Ligue 1, e cila nderon lojtarin me më shumë gola për kampionatin. Klubi i tij gjithashtu përsëriti si kampion i ligës, me titullin e sezonit të kaluar të deklaruar në bazë të pikëve për ndeshje pasi loja u ndërpre për shkak të pandemisë së koronavirusit. Ai u detyrua të kalonte hapjen e sezonit 2020-21 të Ligue 1 në karantinë pasi ai doli pozitiv për Covid-19 por ka mbetur asimptomatik, sipas avokatit të tij.

5. Mohamed Salah, Liverpool

Fitimet totale: 37 milionë dollarë

Paga: 24 milionë dollarë | Miratimet: 13 milion dollarë

Salah ka arritur në 20 gola në të gjitha garat në secilin prej tre sezoneve të fundit në Liverpool, duke ndihmuar që të çojë klubin në titullin e parë të Premier League pas 30 vjetësht në 2019-20. Ai ka normën më të lartë të fitoreve nga çdo lojtar i kampionatit që është paraqitur në më shumë se 100 ndeshje. Në ndeshjen hapëse të Liverpool në sezonin 2020-21, ai shënoi një hat trick. Në shkurt, 28-vjeçari u bashkua me sponsorin afatgjatë Vodafone për t’u bërë një ambasador për një program të KB që sjell mjete dixhitale të mësimit për refugjatët në Egjipt vendin e tij të lindjes, përcjell portali rtv21.tv

6. Paul Pogba, Manchester United

Fitimet totale: 34 milionë dollarë

Paga: 28 milionë dollarë | Miratimet: 6 milion dollarë

Marrëveshja aktuale e Pogba skadon verën e ardhshme, megjithëse Manchester United ka mundësinë ta zgjasë atë edhe një vit. Francezi trembi tifozët në fillim të gushtit duke postuar në mediat sociale se ai kishte nënshkruar për Verdansk FC. Doli se ishte një klub i trilluar dhe një marifet nga sponsori Activision për të promovuar Call of Duty: Warzone, Sezoni 5. 27-vjeçari gjithashtu është shfaqur me Messin dhe Salah në fushatën e Pepsi “Luaj kurrë pa ndal”.

7. Antoine Griezmann, Barcelona

Fitimet totale: 33 milionë dollarë

Paga: 28 milionë dollarë | Miratimet: 5 milionë dollarë

Që nga debutimi zhgënjyes i francezit në Barcelona sezonin e kaluar, thashethemet kanë qarkulluar që klubi po negocion për ta shkëmbyer atë në PSG në këmbim të Neymar, me kërkesë të Messit. Griezmann është një tifoz i pasionuar i Brooklyn Nets, shpesh duke shkuar në SHBA për lojëra dhe duke postuar mbështetjen e tij në mediat sociale. Ylli i Nets Kevin Durant madje ndihmoi Barça të zbulonte kalimin uniform të Griezmann nga Nr 17 në Nr 7 përpara sezonit 2020-21. Në janar, ai nisi Grizi Esports për të garuar në FIFA, Fortnite, CS: Go dhe Rainbow Six.

8. Gareth Bale, Real Madrid

Fitimet totale: 29 milion dollarë

Paga: 23 milionë dollarë | Miratimet: 6 milionë dollarë

Bale vazhdon të mbështesë kokën me menaxherin Zinedine Zidane dhe është ngrohësi më i shtrenjtë në sport tani. Ai luajti në vetëm dy nga 11 ndeshjet e fundit të Real Madridit në La Liga dhe më pas u la jashtë skuadrës së Ligës së Kampionëve me 24 burra në fillim të gushtit. Uellsiani është një lojtar golfi i zjarrtë dhe ka ngritur produkte dhe ngjarje të TaylorMade në mediat sociale.

9. Robert Lewandowski, Bayern Mynih

Fitimet totale: 28 milionë dollarë

Paga: 24 milionë dollarë | Miratimet: 4 milionë dollarë

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, France Football, organizatori i Ballon d’Or, vendosi të anulojë çmimin 2020 për lojtarin më të mirë në botë. Lewandowski, ishte favoriti i qartë për të fituar. Në të gjitha garat, sulmuesi polak kontribuoi drejtpërdrejt në 65 gola për Bayern Munchen sezonin e kaluar – 55 gola dhe dhjetë asistime në 47 ndeshje. Në Ligën e Kampionëve, ai shënoi në çdo ndeshje deri në finale kundër PSG, të cilën ekipi i tij fitoi në një gol të vetëm nga shoku i skuadrës Kingsley Coman. Jashtë fushës, ai është një nga atletët më të njohur në TikTok, me 2.4 milionë ndjekës.

10. David De Gea, Manchester United

Fitimet totale: 27 milionë dollarë

Paga: 24 milionë dollarë | Miratimet: 3 milionë dollarë

Paga prej 24 milion dollarësh e De Gea e bën atë portierin më të paguar në botë. Në korrik, ai bëri paraqitjen e tij të 400-të në gol në vitin e tij të nëntë me Man United dhe theu rekordin e klubit për më shumë ndërprerje. Ai është i martuar me gruan e tij, këngëtare dhe aktore popullore Edune, që nga viti 2010 dhe shpesh promovon punën e saj në llogaritë e tij në rrjetet sociale./21Media

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This