​Mijëra bjellorusë protestojnë kundër Lukashenko-s në rrugët e Minsk-ut

Must Read

528 shkelje për mosmbajtjen e maskës

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 528 shkelje për mosmbajtjen e maskës.

Fundjavë pa TVSH më 10, 11 dhe 12 tetor

Fundjava e zgjatur, 10, 11 dhe 12 tetor do të jetë fundjava pa TVSH për të gjithë...

Besimi: Realizim më i mirë i investimeve kapitale me konceptin SMART financa

Përmes zbatimit të konceptit të ri SMART financa, do të punohet në përmirësimin e realizimit të shpenzimeve...
- Advertisement -

Dhjetëra mijëra bjellorusë dolën në rrugët e Minsk-ut të dielën për të protestuar ndaj rizgjedhjes së presidentit Alexander Lukashenko, i cili është përballur me demonstrata të ngjashme masive për dy javë.

Duke treguar flamuj të bardhë dhe të kuq, protestuesit u mblodhën në Sheshin e Pavarësisë dhe përmbytën rrugët përreth duke bërtitur “Liri! Liri!”.

- Advertisement -

Mediat raportuan për më shumë se 100,000 protestues të mbledhur në kryeqytetin bjellorus për të dielën e dytë me radhë. Protestuesit nuk e njohin rizgjedhjen e Lukashenko-s më 9 gusht, duke e konsideruar një mashtrim dhe duke dënuar shtypjen brutale që pasoi zgjedhjet.

Mediat pranë opozitës raportuan për mitingje të organizuara në disa qytete të tjera në të gjithë vendin.

- Advertisement -

Javën e kaluar, më shumë se 100.000 protestues u mblodhën në rrugët e Minsk-ut duke kërkuar largimin e Lukashenko-s nga pushteti. Në 26 vjetët që ai ka qenë në krye të vendit, presidenti asnjëherë nuk është përballur me protesta të tilla, as për sa i përket reagimit masiv dhe as për sa i përket kohëzgjatjes së tyre.

Ai nuk pranoi të linte presidencën, siç kërkohet nga rivalja e tij kryesore në zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit, Svetlana Tihanovskaya.

- Advertisement -

Menjëherë pas zgjedhjeve, politikania u largua nga vendi për shkak të kërcënimeve dhe shkoi në Lituani.

- Advertisement -

528 shkelje për mosmbajtjen e maskës

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 528 shkelje për mosmbajtjen e maskës. Nga Ministria...

Fundjavë pa TVSH më 10, 11 dhe 12 tetor

Fundjava e zgjatur, 10, 11 dhe 12 tetor do të jetë fundjava pa TVSH për të gjithë qytetarët, njoftoi kryeministri Zoran Zaev....

Besimi: Realizim më i mirë i investimeve kapitale me konceptin SMART financa

Përmes zbatimit të konceptit të ri SMART financa, do të punohet në përmirësimin e realizimit të shpenzimeve kapitale. Këtë, siç informojnë nga...

Në një minierë kineze për shkak të helmimit me monoksid karboni vdesin 16 minatorë

Gjashtëmbëdhjetë persona e humbën jetën si rezultat i helmimit me monoksid karboni në një minierë për thëngjill në Kinën Jugperëndimore, kumtuan autoritetet...

Protesta të reja në Bjellorusi, Tihanovskaja do të inaugurohet në mënyrë simbolike si presidente

 Protesta të reja priten sot përgjatë Bjellorusisë, ku aktivistët iu bëjnë thirrje banorëve që të dalin në rrugë, pas inaugurimit të Aleksandër...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -