Array

​“Llogaritari i Aushtwitzit”: Pranon fajin moral

Must Read

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore...

Tetovë, infektohet një edukatore me Covid-19, izolohen fëmijët që kanë qenë nën përkujdesjen e saj

Një edukatore e çerdhes “Rinia” në Tetovë ka rezultuar pozitiv me Covid 19. E njëjta   tani është...
- Advertisement -

Sot në Gjermani ka filluar gjykimi ndaj 93 vjeçarit Oskar Groening i cili akuzohet për gjenocid ndaj njerëzimit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ish roja e nazizmit i njohur si ” llogaritar i Aushvwitzit ” , ka pranuar se “moralisht” është fajtor .

- Advertisement -

Groening foli në fillim të gjyqit të tij për të qenë një pjesëmarrës për vrasjen e të paktën 300 mijë hebrenjve në kampin e përqendrimit .

Ai e përshkroi rolin e tij që kishte në Aushwitz e që ishte të numërojë paratë e konfiskuara nga të rinjtë. Groening tha se është dëshmitar për vrasjet masive , por mohoi çdo rol të drejtpërdrejtë në gjenocid .

- Advertisement -

Aktakuza merret vetëm me të ashtuquajturin ‘Operacioni i Hungarisë’ kur më shumë se 434 mijë hebrenj hungarez u dërguan në Auschwitz, diku rreth 300 mijë prej tyre ishin vrarë në dhomat më gaz.

Avokati Donat Hebert, që përfaqëson shtatë viktimat në këtë rast ka thënë se deri më tani më shumë se 60 viktima janë përfaqësuar në gjyq.

- Advertisement -

“Ndërsa unë përfaqësoj shtatë nga ta”, ka thënë avokati Hebert për KosovaPress.
Sipas tij gjykimi ka gjasa të zgjasë deri në korrik ku janë paraparë 25 seanca gjyqësore.
“Zyra e prokurorit në Hanover e ka ngritur aktakuzën. Por, ka pasur presion nga ana e disa avokatëve për ta bërë atë, të cilët i përfaqësojnë të mbijetuarit dhe/apo familjet e viktimave”, tha Hebert.
Sipas tij shumica e viktimave janë vrarë, por disa i mbijetuan tmerrit të Auschwitzit.
Deri më tani sipas Hebert janë pesë avokatë, të cilët përfaqësojnë më shumë se 50 viktima të Holokaustit.

- Advertisement -

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore se pse fillim viti shkollor...

Tetovë, infektohet një edukatore me Covid-19, izolohen fëmijët që kanë qenë nën përkujdesjen e saj

Një edukatore e çerdhes “Rinia” në Tetovë ka rezultuar pozitiv me Covid 19. E njëjta   tani është në gjendje të mirë shëndetësore,...

Hajko Mas është në karantinë, i infektuar me Covid-19 një person i sigurimit

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas është në karantinë pasi një truprojë e tij ka qenë pozitiv në koronavirusin e...

Mbi 80 dyqane në QTQ janë të mbyllura, jepen me qira pa pagesë! Nuk mund t’i paguajnë as faturat

https://youtu.be/J0R4RWmTr_U Dyqanet jepen me qira ose shiten. Këto shpallje mund të shihen në shumë dyqane të Qendrës...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -