​Gjermania heq testin e detyrueshëm të PCR-së për udhëtarët nga zonat e rrezikshme

Must Read

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament.

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja...

Për dy ditë ujërat e zeza rrjedhin nëpër rrugët e Crniçes, banorët kanë frikë për shëndetin e tyre

Për dy ditë me radhë në vendbanimin Crniçe në Shkup, ujërat e zeza po rrjedhin nëpër rrugë....
- Advertisement -

Gjermania do të heqë testet e detyrueshme të koronavirusit për udhëtarët që kthehen nga zonat me rrezik të lartë jashtë vendit dhe do të përqendrohet në testimin e njerëzve me simptoma ose ata që kanë qenë në kontakt me COVID-19, tha ministri i Shëndetësisë, Jens Spann.

Ai tha se gjatë pushimeve verore, numri i testeve në Gjermani pothuajse u dyfishua në 900,000 në javë, pjesërisht për të identifikuar njerëzit që kishin kontraktuar sëmundjen jashtë vendit.

- Advertisement -

Deri më tani, njerëzit që kthehen nga zonat me rrezikshmëri të lartë epidemiologjike u është lejuar testime falas në vendkalimet kufitare gjermane për të shmangur një karantinë të detyrueshme dy javore nëse dalin negativë.

Udhëtarët që kthehen nga zonat me rrezik të lartë, që përfshijnë shumicën e vendeve jashtë Bashkimit Evropian dhe disa rajone brenda tij, në të ardhmen do të duhet të shkojnë në karantinë të detyrueshme nëse kërkohet nga një mjek.

- Advertisement -

Ministri Span nuk tha kur strategjia e testimit do të ndryshojë, por vendimi ka të ngjarë të merret nesër në një takim midis kancelarit Angela Merkel dhe guvernatorëve të të gjitha 16 provincave.

- Advertisement -

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament. Autoritetet lokale zgjidhen ...

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja gjermane në vend, Anke Holshtajn.

Për dy ditë ujërat e zeza rrjedhin nëpër rrugët e Crniçes, banorët kanë frikë për shëndetin e tyre

Për dy ditë me radhë në vendbanimin Crniçe në Shkup, ujërat e zeza po rrjedhin nëpër rrugë. Banorët thonë se këtë problem...

701 gjoba për mosmbajtjen e maskës!

Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, janë regjistruar 701 kundërvajtje për mosmbajtjen e maskës, raporton...

Tentativë për vrasje!? Donald Trump-it i dërgojnë pako me helm

Një zarf që përmbante helm ricin që i ishte drejtuar Presidentit të SHBA, Donald Trump është gjetur para se të mbërrinte në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -