ZVKM i parë Grubi takoi ambasadoren Gjermane Holstein: Jemi gati për fillim të negociatave me BE

Must Read

Reflekton Carovska, kumtesat tani dërgohen në dy gjuhë

https://youtu.be/lH5g6V2-B64 Pas ndërrimit të ministrit, kumtesat nga Ministria e arsimit dhe shkencës...

Rastet e zjarrit mbyllen pa u ditur shkaqet, SPB Shkup s’e ka kompletuar ende rastin e inspektoratit

https://youtu.be/gFAoHmo2oN4 Dy javë kanë kaluar që kur zyrat e Inspektoratit të Mjedisit...

Optimizëm për nisjen e bisedimeve në dhjetor, çështjet Shkup-Sofje nuk duhet të bëhen “mollë sherri”

https://youtu.be/APCdY_7qk94 Deklarata shpresëdhënëse nga zyrtarët se edhe përkundër Memorandumit bullgar, në dhjetor...
- Advertisement -

Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministër për Sistem Politik dhe
Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi e realizoi sot takimin e
parë me Ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë znj. Anke
Holstein.
Ambasadorja Holstein, e uroi z.Grubi për formimin e qeverisë dhe për
postin të cilin ai do ta ushtrojë duke i dëshiruar sukses në realizimin
e synimeve.
Znj.Holstein gjatë takimit me zëvendëskryeministrin e parë z.Artan Grubi
nuk mbeti pa përmendur edhe rëndësinë e qeverisë për të menaxhuar
situata të krizave siç është kjo tani me COVID-19.
Znj. Holstein gjithashtu potencoi se Berlini zyrtar do të përkrahë
Maqedoninë e Veriut në rrugën e saj evropiane dhe në zbatimin e
reformave që nevojiten në realizimin e këtij qëllimi, përfshirë edhe
çeljen e negociatave për anëtarësim.
Nga ana e tij zëvendëskryeministri i parë z.Artan Grubi falënderoi
ambasadoren gjermane për urimet e sinqerta dhe përkrahjen e vazhdueshme të shtetit gjerman, duke nënvizuar këtu se Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut vazhdon të mbetet e përkushtuar në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian dhe zbatimin e reformave, në veçanti në sferën e drejtësisë. Grubi para ambasadores gjermane gjithashtu përsëriti qëndrimin se në vend duhet të mbizotërojë harmoni politike funksionale me qëllim që të merren vendime të drejta dhe të mira të cilat do të shfaqin një fytyrë të re të qeverisjes. Ai gjithashtu tha se kjo garniturë e re qeveritare do të bëj të pamundurën që njëherë e mirë të çrrënjos korrupsionin.
Z.Grubi gjatë takimit me ambasadoren gjermane premtoi se si
zëvendëskryeministër i parë dhe Ministër për Sistem Politik dhe
Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive do të punojë për raporte të mira
ndëretnike dhe kohezion shoqëror për të gjithë qytetarët e Maqedonisë së
Veriut.
Bashkëbiseduesit, znj.Holstein dhe z.Grubi shkëmbyen mendime edhe për
tema tjera politike në vend dhe rajon.

- Advertisement -
  • Tags
  • 6

Reflekton Carovska, kumtesat tani dërgohen në dy gjuhë

https://youtu.be/lH5g6V2-B64 Pas ndërrimit të ministrit, kumtesat nga Ministria e arsimit dhe shkencës filluan të lëshohen vetëm në...

Rastet e zjarrit mbyllen pa u ditur shkaqet, SPB Shkup s’e ka kompletuar ende rastin e inspektoratit

https://youtu.be/gFAoHmo2oN4 Dy javë kanë kaluar që kur zyrat e Inspektoratit të Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor i...

Optimizëm për nisjen e bisedimeve në dhjetor, çështjet Shkup-Sofje nuk duhet të bëhen “mollë sherri”

https://youtu.be/APCdY_7qk94 Deklarata shpresëdhënëse nga zyrtarët se edhe përkundër Memorandumit bullgar, në dhjetor mund të mbahet konferenca e...

5 viktima, 183 raste të reja me Covid-19 dhe 102 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1769 testime të realizuara 183 persona kanë rezulutuar pozitivë me Covid-19....

Gir: Dinamika e realizimit të reformave duhet të rritet, Grubi: Qeveria e përkushtuar në zbatimin e reformave për integrimin në BE

Zëvendëskryeministri dhe Ministri për Sistem Politik Artan Grubi sot ka takuar shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -