Zvicra i ashpërson masat për luftë kundër pandemisë

TË FUNDIT

Horoskopi 24 janar 2021

Dashi Do të jeni nën ndikimin e favorshëm të Marsit, Venusit dhe Mërkurit gjatë gjithë së dielës. Nëse gjatë ditëve...

Në mënyrë kategorike i hedhim poshtë të pavërtetat se mbiemri “maqedonas” zëvendësohet me mbiemrin kushtetues, thonë nga Komisioni për MIA-n

Në mënyrë kategorike i hedhim poshtë të pavërtetat se mbiemri “maqedonas” zëvendësohet me emrin kushtetues Republika e Maqedonisë së...

Arrestohet “El Chapo i Lindjes”

Një trafikant drogash i njohur ndryshe si "El Chapo i Azisë" është arrestuar së fundmi pas një operacioni dy...

30 persona e kanë humbur jetën dhe 17 janë lënduar gjatë shpërthimit të kamion-cisternës për derivate në Nigeri

Të paktën 30 persona e kanë humbur jetën, ndërsa 17 janë lënduar gjatë shpërthimit të kamionit-cisternë për derivate, i...

Një burrë gjendet i vdekur në ujërat e lumit Pçinja, afër Katllanovës

Në afërsi të urës në autostradën Veles-Katllanovë, në ujërat e lumit Pçinja, është gjetur i vdekur S.P. (73) nga...

Zvicra sot publikoi një seri të masave për kontroll të epidemisë së Kovid-19, në momentin kur autoritetet druajnë veçanërisht për rritje të shpejtë të të infektuarve të rinj për shkak të pranisë së varianteve të shumta të koronavirusit, lajmëroi korrespondenti i MIA-s.

Nga e hëna, 18 janar, puna nga shtëpia do të jetë e detyrueshme, dyqanet që nuk shesin prodhime për konsum të gjerë do të duhet të mbyllen, ndërsa manifestimet dhe tubimet private do të jenë lëndë të kufizimeve të reja, theksohet në kumtesën e Qeverisë federale. Restorantet, institucionet kulturore, objektet për sport dhe rekreim, të cilat tashmë janë mbyllur prej 22 dhjetorit, do të qëndrojnë të mbyllura deri në fund të shkurtit.

Nëse Zvicra ishte relativisht  e kursyer nga vala e parë e pandemisë në pranverë, ajo u godit rëndë në valën e dytë në vjeshtë, për shkak të mungesës së masave përkatëse gjatë verës dhe ende lufton që ta ketë kontrollin mbi epideminë. Shkalla e rasteve pozitive mbetet shumë e lartë, rreth 16,4 për qind, ndërsa pandemia mori jetën mesatarisht nga 100 njerëz në ditë me javë. Gjithsej, epidemia ua mori jetën   diçka më pak se 80.000  njerëzve në vend me 8,6 milionë banorë. 

TË NGJAJSHME