Zjarri kaploi dy institucione shtetërore, Simonovski akuzon “EVN-në” se vonë shkyçi rrymën, arriti demanti

Must Read

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....
- Advertisement -

“Në ora 7 të mëngjesit hapësirat e Agjencisë së Lajmeve MIA dhe të Inspektoratit Shtetëror të Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor i ka kapluar zjarri. Mund të shihni edhe nga pamjet tona, se hapësirat janë shkatërruar në tërësi. Por ajo çfarë është pozitive, se hapësirat e Sekretariatit për Çështje Evropiane të cilat janë afër, nuk i ka prekur zjarri”, Fatbardha Curri, gazetare.

Meqë zjarri kishte ndodhur para se të fillonin me punë institucionet, nuk ka të lënduar nga zjarri.

- Advertisement -

I gjithë kapaciteti i njësitit të kundëzjarrit në Shkup ishte vënë në dispozicion, por u desh të kalojnë rreth 50 minuta që zjarri të lokalizohet.

Shkak i kësaj ishte se dyert e institucioneve ishin të mbyllura dhe kjo e pengonte hyrjen brenda. Nuk kanë punuar as gypat hidraulik të aparateve të kundërzjarrit, njoftoi komandanti i Njësitit të kundëzjarrit në Shkup, Vlladimir Simonovski.

- Advertisement -


“Mund ta shihnit edhe vetë se bëhet fjalë për intervenim të ndërlikuar. Brenda është e ndërtuar me lloj lloj korridore, me kartona prej gipsi. Për momentin brenda nuk punon asnjë hidrant, asnjë rrjet hidranti. Ky ishte problem shtesë sepse nuk mund të intervenonim nga pjesa e brendshme por vetëm nga jashtë nëpërmjet dritareve duke i thyer ata për të hyrë”, tha Vlladimir Simonovski, komandant i NJKZ – Shkup.

E thyerrja e dritareve sillte pengesa të tjera. Pëlcisnin gypat.

- Advertisement -

Shkaqet e zjarrit nuk dihen, por Simonovski u ankua ndaj “EVN”-së se pse me vonesë ka shkyçur energjinë elektrike.


“Shkaktar nuk mund të jetë ngrohja, gjithçka është te instalimi elektrik. EVN nuk e ka shkyçur rrymën deri para 30 minutash (ora 09:00). Ka pasur ende rrymë dhe prandaj e kemi shuar në disa raste”, u shpreh komandanti i NJKZ – Shkup, Vlladimir Simonovski.

Po menjëherë arriti demanti i “EVN”-së. Thonë se rrymën e kanë shkyçur pas 20 minutash.


“Pas raportimit të zjarrit në ora 07:27, ekipet e elektrodistribuimit menjëherë dolën në terren. Për vetëm 8 minuta ekipi arriti në vendngjarje, ndërsa në ora 07:49 veçmë ishte i shkyçur largpërçuesi 10 kW dhe trafostacioni ishte vënë në gjendje pa tension, e me këtë nënkuptohet edhe lokacioni i përfshirë nga zjarri”, thonë nga EVN – Maqedoni.

Për të shuar zjarrin kanë intervenuar 9 automjete dhe 24 zjarrfikës. Ka dëme materiale, por aty ishin edhe ekipet mjekësore. I jepnin ndihmë këtij zjarrfikësi i cili kishte pësuar asfiksim derisa ka qenë duke e shuar zjarrin.

- Advertisement -

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve për pakon e katërt ekonomike,...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -