Zjarri i madh ka përfshirë hotelin 400-vjeçar që strehon refugjatë ukrainas

TË FUNDIT

Një zjarr masiv ka përfshirë një hotel 400-vjeçar në West Sussex në Angli ku mendohet se kanë qëndruar refugjatë nga Ukraina .

Mendohet se flakët shpërthyen pak pas orës 1 të mëngjesit të 16 marsit ( e enjte) në ndërtesën ngjitur me hotelin historik në North Street përpara se të përhapeshin në çatinë e tij, përcjell portali tv21.tv

Banori Hilton Holloway tha se rreth 30 njerëz përfshirë disa fëmijë u evakuuan nga hoteli.

“Kishte një numër refugjatësh ukrainas në hotel, i cili kishte 15 dhoma,” tha ai.
Unë fola me një grua të re që dukej relativisht e qetë.
Holloway, i cili jeton në anën tjetër të rrugës veriore, u zgjua nga flakët dhe doli me shpejtësi jashtë.

Fotot e bëra prej tij tregojnë përhapjen e flakëve nga ndërtesa ngjitur në çatinë e Angel Inn.

Në vendngjarje janë vendosur 10 makina zjarrfikëse, një platformë me shkallë ajrore, ujësjellës dhe fuoristradë.

Ndërkohë, Policia e Sussex, e cila dërgoi oficerët në vendngjarje, paralajmëroi se do të kishte mbyllje të rrugëve në zonën lokale.

Nuk raportohet për viktima./21Media

error: Content is protected !!