Zaev: Koronavirusi na orientoi drejt shtëpisë dhe rishqyrtuam shumë qëndrime

Must Read

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të...
- Advertisement -

Kriza në të cilën u gjend bota përnjëherë na bëri të mendojmë për punët që janë të rëndësishme. Gjatë periudhës paraprake për shkak të masave të gjithë u drejtuam drejt shtëpisë dhe me këtë drejt vetes dhe të afërmve. Me këto fjalë kryeministri, Zoran Zaev iu drejtua qytetarëve në manifestimin qendror për shënimin e 29 vjetorit të pavarësisë së Maqedonisë së Veriut – 8 Shtatorit.

Kjo gjendje, siç tha Zaev ka bërë që të shqyrtohen shumë ndjenja dhe qëndrime nga ai dhe për këtë ai ka pyetur veten: Çfarë rëndësie ka Dita e Pavarësisë, himni dhe liria?

- Advertisement -

Ai u rikthye në datën e 8 shtatorit të vitit 1991 kur është shpallur pavarësia dhe i tregoi prioritetet e shtetit në këtë përvjetor. Shtet i cili është i hapur drejt botës dhe me aspirata për t’u bërë anëtare e Bashkimit Evropian si shtete anëtare e 30-të e NATO-s.

“Sot, në 29 vjetorin e shënimit të pavarësisë sonë, mëmëdheu ynë ka më së shumti miq. Duke u falënderuar për këtë, ballëngritur, të lirë dhe të hapur ndaj botës, e festojmë pavarësinë. Qytetarët e kanë trasuar rrugën drejt të cilit duhet të udhëtojë shtetësia maqedonase, ajo është rruga evropiane dhe rruga drejt vlerave demokratike. Kjo nënkupton përfshirje aktive e qytetarëve në proceset politike dhe integrim në institucionet ndërkombëtare dhe iniciativa”, tha Zaev.

- Advertisement -

Ai shtoi se për shkak të këtij orientimi të qytetarëve, vendi është anëtarja e 30 e NATO-s dhe afër për t’u bërë anëtare e Bashkimit Evropian.

“Shumica e qytetarëve atëherë u bënë bashkë. Maqedonas, shqiptar, turq, serb, romë, vllahë, boshnjakë dhe të tjerë. Të gjithë së bashku e kanë ruajtur paqen në vend”, tha Zaev.

- Advertisement -

Përmendi edhe Marrëveshjen e Prespës me Greqinë dhe Marrëveshjen për fqinjësi të mirë me Bullgarinë të cilat sipas tij, jo vetëm i sollën miq të ri shtetit, por i shkatërruan paragjykimet dhe stereotipet në Ballkan./TV21

🔴 Обраќање на премиерот Зоран Заев по повод одблежување на Денот на независноста, 8-ми Септември

🔴 Обраќање на премиерот Зоран Заев по повод одблежување на Денот на независноста, 8-ми Септември🔴 Prononcim i kryeministrit Zaev nga shënimi i Ditës së Pavarësisë, 8 Shtatori

Gepostet von TV21 am Dienstag, 8. September 2020
- Advertisement -
  • Tags
  • 5

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme për llojin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -