Array

Ymeri Thaçit: Janë shumë arsye pse protestojmë

Must Read

Kosovë, 2 viktima dhe 61 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR,...

Shahpaska: Kapaciteti i kopshteve nuk është plotësuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot bëri të ditur se lidhur me kapacitetin për...

Interi do të paguaj 1 milion euro për transferin e Arturo Vidal

Arturo Vidal sot do të arrijë në  Milano për ta finalizuar  transferin e tij në Inter, publikoi...
- Advertisement -

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, duke iu përgjigjur një deklarate të zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi lidhur me protestat e opozitës, me ç’rast ky i fundit kishte deklaruar se “realizimi i të drejtave politike mund të bëhet përmes procesit të rregullt demokratik zgjedhor,e jo përmes shantazheve, kërcënimeve apo përpjekjeve të dhunshme për marrjen e pushtetit”, në një postim në rrjetin social Facebook, ka shkruar:

“Me deklaratën e tij kërcënuese, zv.kryeministri Thaçi, e tregoi planin e Qeverisë për të shtypur protestat paqësore. Paralajmërimi i vetëm për protesta të dhunshme, po vjen nga Qeveria. Kjo pra flet për planet e qeverisë dhe aspak për planet e subjekteve opozitare.
Siç e kemi thënë deri tash, protesta e së shtunës do të jetë paqësore dhe po organizohet për realizimin e këtyre kërkesave:
– Të shfuqizohen vendimet e ZRrEE-së për shtrenjtim të energjisë elektrike,
– Trepça të shpallet me ligj ndërmarrje publike me status të veçantë,
– Të shkarkohet Hajredin Kuçi,
– Të dorëhiqet Enver Hasani,
– Të shkarkohet menaxhmenti i RTK-së dhe
– Të ndalet krijimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe
Kërkojmë nga Qeveria e Kosovës të distancohet nga deklaratat e tilla të zv.kryeministrit Thaçi, që kanë për qëllim shtypjen me dhunë të protestave paqësore.
Në vend që Qeveria e Kosovës t’i kërcënojë qytetarët me dhunë, ajo duhet të kujdeset për mirëqenien e tyre dhe t’iu garantojë siguri gjatë protestave.”

- Advertisement -

Kosovë, 2 viktima dhe 61 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 464 mostra...

Shahpaska: Kapaciteti i kopshteve nuk është plotësuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot bëri të ditur se lidhur me kapacitetin për akomodimin e fëmijëve në kopshte...

Interi do të paguaj 1 milion euro për transferin e Arturo Vidal

Arturo Vidal sot do të arrijë në  Milano për ta finalizuar  transferin e tij në Inter, publikoi në Tuiter gazetari Fabricio Romano....

Ishulli grek është goditur nga një tërmet 4.5 ballë

Ishullin grek Kretë sot e goditi  tërmet i ri me fuqi prej 4,5 ballë, publikoi Qendra sizmike mesdhetare-evropiane. Tërmeti...

Cipras: Micotakis duhet t’u kërkojë falje grekëve që i mashtroi dhe i mbushi me gënjeshtra, urrejtje dhe ndarje për Marrëveshjen e Prespës

Kur e zgjidhëm problemin me  fqinjët verior, zgjodhën  ta ngrejnë vendin në këmbë,  ndërsa tani kryeministri i Maqedonisë së Veriut i lavdëroi...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -