Array

Yahoo: Prizreni, destinacion evropian me çmime të përballueshme!(FOTO)

Must Read

Mot me diell dhe me vranësira të vogla lokale – temperatura deri 29 gradë

 Mot me diell me vranësira të vogla deri në mesatare lokale do të mbizotërojë sot në vend....

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...
- Advertisement -

Shkrimi, i botuar nga Meagen Collins në Yahoo, tregon se si ky vend ‘i vogël’ në Evropë mund t’i befasojë. Ai tregon se qëllimi ishte të kalonte një natë në Prizren, por më pas u dashurua në këtë qytet kosovar dhe kaloi tre ditë në qytetin të cilin ai e quan ‘më të përballueshmin’ në Evropë, raporton Telegrafi.
Prizeren1
Meagen thotë se njerëzit në Prizren janë miqësor dhe shumë mikpritës. Ai thotë se historia e këtij qyteti është interesante dhe ushqimi jo vetëm që është shumë i shijshëm por është shumë më lirë se në qytetet tjera evropiane – duke përmendur faktin se mund të merrni një birrë për më pak se 1.50 dollarë.

Në shkrim ai vazhdon të tregojë se Kosova nuk është një vend siç ai e kishte menduar dhe siç e mendojnë shumica e njerëzve të huaj – një vend i pasigurt ku shumë turistë hezitojnë ta vizitojnë, transmeton lajmi.net.

- Advertisement -

“Madje edhe prindërit e mi u brengosën kur u tregova se do ta vizitoj Kosovën”, thotë ai, duke cekur atë që prindërit i thanë atij: “A je i sigurt që dëshiron të shkosh atje?”.
Prizeren2
Por, nuk iu desh shumë kohë që Meagen ta kuptojë se Kosova nuk është një vend në gjendje lufte më. Ai thotë se ky vend është i mrekullueshëm. E gjitha çfarë duhet të bëni, këshillon ai, është që t’i pyesni vendasit dhe do t’i dëgjoni ata duke thënë: “Kosova është një vend i sigurt, Kosova është e bukur, ju lutem tregoni njerëzve që të vijnë në vizitë”.
“Dhe, kjo është ajo çfarë kemi premtuar se do të bëjmë – për shkak që ata kanë të drejtë 100%”, thotë ai.
Prizeren3
Në shkrimin e tij, ai përmend bukuritë e Prizrenit, historinë, monumentet kulturore, dyqanet, ushqimet, restaurantet dhe kafeteritë e mbushura me njerëz të cilët kënaqen me jetën dhe kafenë e mirë.
Prizeren4
“Lumi Bistrica (që në shqip do të thotë ‘ujë i pastër’) kalon nëpër qendër të qytetit. Ju mund të kaloni urat prej guri nga njëra anë në tjetrën, duke eksploruar restorantet dhe kafeteritë përgjatë tyre”, shkruan ai.

- Advertisement -

Mot me diell dhe me vranësira të vogla lokale – temperatura deri 29 gradë

 Mot me diell me vranësira të vogla deri në mesatare lokale do të mbizotërojë sot në vend. Do të fryjë erë e...

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -