Xhonson: BE-ja ka për qëllim të ndajë Britaninë e Madhe

Must Read

Qëndrime të ndara për punësimet etnike, Bekteshi apelon: Politikanët ta lexojnë programin qeveritar

https://youtu.be/RWxYhMT3nvo Pas prezantimit të projekteve për katër vitet e ardhshme, theksi kryesor...

Pritet valë e re e virusit korona në vjeshtë, ekziston mundësia për vendosjen e masave të reja restriktive

https://youtu.be/544VIjF9mqA Vera po mbaron, ndërsa me të edhe periudha stabile të cilën...

Tottenham përballë Shkëndisë, Gjoka: Një ndeshje që do të krenojë të gjithë Maqedoninë

https://youtu.be/yTfLXh8OcC4 Ky gol i Ibrahimit bëri të vazhdojë ëndrra e Klubit Futbollistik...
- Advertisement -

Kryeministri britanik Boris Xhonson, sot e akuzoi Bashkimin Evropian për kërcënim të integritetit territorial të Britanisë së Madhe, duke u kërkuar deputetëve të mbështesin propozim-ligjin e ri, për të cilin BE-ja konsideron se është shkelje e ligjit ndërkombëtar.

Qeveria e Xhonsonit ka pranuar haptazi se propozim-ligji për tregun e brendshëm të Mbretërisë së Bashkuar, nëse miratohet, do të shkelte marrëveshjen e ndarjes të nënshkruar me Brukselin. Ky veprim shkaktoi stuhi edhe brenda partisë së tij konservatore, me eurodeputetë të zemëruar që i bën thirrje Londrës të tërheqë ligjin deri në fund të muajit ose duke kërcënuar me veprime ligjore.

- Advertisement -

Sipas marrëveshjes së Bregzitit, BE-ja do të vazhdojë të tregtojë me Irlandën e Veriut, e cila do të jetë kufiri i vetëm tokësor i Britanisë së Madhe me Bashkimin Evropian pas 31 dhjetorit. Masa u bë për të siguruar që kufiri me anëtaren e BE-së, Irlandën të mbetet i hapur – pjesë kryesore e marrëveshjes së paqes të vitit 1998 që i dha fund 30 viteve të dhunës kundër sundimit britanik në ishull.

Xhonson, megjithatë, deklaroi se zbatimi i rregullave të tregtisë me BE-në kërcënonte të vendos tarifa më të larta për disa mallra të dedikuara për provincën sesa pjesa tjetër e Britanisë kontinentale.

- Advertisement -

“Kjo është e paarsyeshme dhe publikisht kundërshton frymën e Protokollit të Irlandës së Veriut për Marrëveshjen e Partneritetit”, tha Xhonson.

“Ata (BE) po kërcënojnë të ndërtojnë kufij doganorë në vendin tonë, të ndajnë vendin tonë, të ndryshojnë vetë gjeografinë ekonomike të Mbretërisë së Bashkuar dhe të shkelin rëndë detyrimin e tyre sipas nenit 4 të Protokollit, pjesë e së cilës Irlanda e Veriut është pjesë nga territori doganor i Britanisë së Madhe”, shtoi Xhonson.

- Advertisement -

“Ne nuk mund të lejojmë situatë në të cilën kufijtë e vendit tonë përcaktohen nga fuqi të huaj ose organizatë ndërkombëtare. Asnjë kryeministër britanik, asnjë qeveri, asnjë parlament nuk mund të pranojë imponim të tillë”, shtoi ai.

Xhonson e përshkroi ligjin e propozuar si “rrjet të mbrojtjes ligjore” që fuqizon ministrat të “garantojnë integritetin e Mbretërisë së Bashkuar”.

- Advertisement -

Qëndrime të ndara për punësimet etnike, Bekteshi apelon: Politikanët ta lexojnë programin qeveritar

https://youtu.be/RWxYhMT3nvo Pas prezantimit të projekteve për katër vitet e ardhshme, theksi kryesor në konferencën për media të...

Pritet valë e re e virusit korona në vjeshtë, ekziston mundësia për vendosjen e masave të reja restriktive

https://youtu.be/544VIjF9mqA Vera po mbaron, ndërsa me të edhe periudha stabile të cilën e kemi pasur deri më...

Tottenham përballë Shkëndisë, Gjoka: Një ndeshje që do të krenojë të gjithë Maqedoninë

https://youtu.be/yTfLXh8OcC4 Ky gol i Ibrahimit bëri të vazhdojë ëndrra e Klubit Futbollistik të Shkëndisë që të kalojë

Mickoski mbetet, Janushevi largohet, Bordi iniciues dhe LSDM-ja vlerësojnë se ndryshmet janë vetëm teatro

https://youtu.be/ySjClHGuV5M Pas Komitetit të djeshëm Qendror të partisë opozitare, VMRO-DPMNE, krahas ndryshimit të një pjese të anëtarësisë...

Turqia dhe Greqia gati për t’i filluar negociatat për Mesdheun

Turqia dhe Greqia janë gati t’i fillojnë negociatat mbi mosmarrëveshjet për pjesën lindore të Mesdheut, publikoi sot presidenca turke.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -