​Xhaka apo Gjimshiti, sot finalja e Ligës së Evropës

TË FUNDIT

Finalja e parë e tre garave të klubeve të UEFA-s na çon në “Dublin Arena” në Irlandë, e cila pret finalen e 15-të të UEFA Europa League (UEL) midis debutuesve të finales evropiane Atalanta dhe skuadrës gjermane në top formë, Bayer Leverkusen.

Të pranishmit do të jenë dëshmitarë të historisë pa marrë parasysh rezultatin, pasi Atalanta mund të bëhet skuadra e parë italiane që ngre trofeun e UEL, ndërsa një ndeshje e 52-të e pamposhtur e sezonit për Leverkusen (42 fitore, 9 barazime) do të linte kampionët e sapokurorëzuar të Bundesligës. një ndeshje pas një fushate si të pamposhtur.

Sa i përket ndeshjes, italiani Gianluca Scamacca do të drejtojë sulmin e Atalantës në këtë finale historike të Europa League. Është finalja e parë evropiane për “La Dea” që tashmë është kualifikuar në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm përmes Serisë A.

Ka ende disa dyshime në lidhje me formacionin e Atalantas pasi është ende e paqartë nëse Gian Piero Gasperini do ta startojë me Giorgio Scalvinin në mbrojtje apo mesfushë apo do ta lërë atë fillimisht në stol.

Nga minuta e parë të Atalanta do të luajë reprezentuesi shqiptar Berat Gjimshiti, që në fushë do të përballet me Granit Xhakën si rival.

Këto janë formacionet e mundshme:

Atalanta (3-4-1-2): Musso; Djimsiti, Hien, Kolasinac; Zappacosta, Scalvini, Ederson, Ruggeri; Koopmeiners, De Ketelaere, Scamacca

Bayer Leverkusen (3-4-3): Kovar; Tapsoba, Tah, Hincapie; Stanisic, Andrich, Xhaka, Grimaldo; Frimpong, Ëirtz, Adli.