Xhaferi: Nëse mandati ndahet pa pasur kryetar Kuvendi, rrezikohet që institucionet të hynë në krizë kushtetuese-institucionale

Must Read

Filloi mbledhja e Këshillit të Sigurimit

Filloi mbledhja e Këshillit të Sigurimit  në “Vila Vodno” të konvokuar nga presidenti Stevo Pendarovski.

Kryetari i Këshillit të Evropës në karantinë

Kryetari i Këshillit të Evropës, Sharl Mishel është në karantinë për shkak të kontaktit të afërt me...

Dr. Stevanoviq: Në dimër do të jetë edhe më e vështirë ta ulim rrezikun e infektimit me Covid-19, nëse nuk u përmbahemi masave

Me ardhjen e dimrit do të jetë edhe më e vështirë të mbrohemi dhe të zvogëlojmë rrezikun...
- Advertisement -

Sipas kryesuesit të Kuvendit Talat Xhaferi i cili sonte ishte i ftuar në emisionin “10Minuta në TV21, nëse mandati ndahet pa pasur kryetar Kuvendi, institucionet rrezikohet të hynë në krizë kushtetuese-institucionale.

“Nëse interpretim politik është neni 110 i rregullores është shumë i qartë. Nëse interpretim politik është neni 90 i Kushtetutës që po ashtu është i qartë që thotë mandatin mund t’ia ndaj vetëm ati që ka shumicë në Parlament. Nëse mandati ndahet pa pasur kryetar Kuvendit, rrezikohet që institucionet të hynë në krizë kushtetuese-institucionale për faktin që kreu i shtetit nuk ka se cilin ta informon”, deklaroi Talat Xhaferi në emisionin “10Minuta” në TV21.

A bën #TalatXhaferi interpretime politike? Flet #Xhaferi në “#10Minuta” në #TV21

A bën #TalatXhaferi interpretime politike? Flet #Xhaferi në “#10Minuta” në #TV21

Gepostet von TV21 am Dienstag, 11. August 2020
- Advertisement -

Filloi mbledhja e Këshillit të Sigurimit

Filloi mbledhja e Këshillit të Sigurimit  në “Vila Vodno” të konvokuar nga presidenti Stevo Pendarovski. Në mbledhje marrin pjesë...

Kryetari i Këshillit të Evropës në karantinë

Kryetari i Këshillit të Evropës, Sharl Mishel është në karantinë për shkak të kontaktit të afërt me një person të infektuar me...

Dr. Stevanoviq: Në dimër do të jetë edhe më e vështirë ta ulim rrezikun e infektimit me Covid-19, nëse nuk u përmbahemi masave

Me ardhjen e dimrit do të jetë edhe më e vështirë të mbrohemi dhe të zvogëlojmë rrezikun e infektimit nga koronavirusi i...

“Nike” paralajmëron kalim të përhershëm drejt shitjes përmes internetit

Prodhuesi amerikan i pajisjeve sportive “Nike” ka shënuar rritje të lartë në shitjen përmes Internetit, duke e kompensuar uljen paraprake të të...

Policia zvicerane largon njerëz nga para Parlamentit

Policia zvicerane ka filluar largimin e protestuesve që kërkojnë përgjigje shtesë ndaj ndryshimeve klimatike nga një shesh jo shumë larg ndërtesës së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -