Xhaferi: Identiteti është vërtetuar me Kushtetutë, punësimet etnike janë të mira për biznesin

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Pas reagimeve të shumta në opinionin publik për shkak të memorandumit bullgar i cili u është dorëzuar vendeve anëtare të BE-së i cili përmban kërkesa të cilat i prekin çështjet e identitetit të Maqedonisë, kryetari i komisionit të Kuvendit për punë të jashtme, Antonio Milloshovski kërkoi që ministri i jashtëm, Bujar Osmani ta dorëzojë dokumentin deri te Komisioni. Ai dje kërkoi që Kuvendi ta miratojë deklaratën për identitetin maqedonas ndërsa kryeparlamentari Talat Xhaferi në lidhje me këtë në emisionin Click Plus tha se identiteti është vërtetuar me Kushtetutë.

-Kushtetuta i ka përcaktuar këto gjërat rreth vërtetimit të identitetit, ndërsa kontesti duhet të udhëhiqet përmes dialog, të diskutohet dhe të gjenden zgjedhje adekuate. Institucionet e kanë përkrahjen e Kuvendit që t’i udhëheqin negociatat duke marrë parasysh temën dhe dilemën për ato marrëdhëniet, t’i rregullojnë marrëdhëniet,- Talat Xhaferi, kryeparlamentar.

I pyetur se çfarë mendon për propozimin e zv/kryeministrit të parë, Artan Grubi, në lidhje me subvencionimet e kompanive private për punësimet etnike, Xhaferi tha se kjo do të jetë mirë për biznesin edhe pse kujtoi se Kushtetuta e ka parashikuar të drejtën për punësimin e secilit qytetar.

-Në konkurs ka të drejtë të paraqitet çdokush që mendon se i plotëson kushtet, ndërsa përfaqësimi mendoj se do të ishte në interes edhe të biznesit, përkatësisht sektorit privat. Baza është që me Kushtetutë është parashikuar që secili qytetar i cili është i aftë për punë, ka të drejtë për të punuar, pa marrë parasysh përkatësisë së tij, kështu që kategori kushtetuese është edhe përfaqësimi, varësisht nga nevoja,-Talat Xhaferi, kryeparlamentar.

Xhaferi në Click Plus në TV21 foli edhe për numrin e zëvendësve të tij në Kuvend. Ai tha se nëse e pyesin atë, atij nuk i duhet zëvendës. Se si do të zhvillohet seanca, ajo është puna ime. Unë kontrolloj dhe vendos se kur do ta ndërpres, tha Xhaferi.  

  • Tags
  • 4

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This