Xhaferi e thirri seancën konstitutive, për shkak të Covid-19 është ndryshuar salla, TV21 hyri në “Kupolën e madhe”

Must Read

Tetovë, treni godet një veturë, lendohen dy persona

Aksident komunkacioni në fshatin Poroj. Treni godet një veturë në një vendkalim hekurudhor. Nga aksidenti të lënduar...

Vazhdojnë negociatat mes Zaevit dhe Ahmetit, ka tone optimiste, por epilog ende jo

https://www.youtube.com/watch?v=-ywSxWeMJ28&feature=youtu.be E mori mandatin për formim të qeverisë, ndërsa ende është në...

Kapen 10 emigrantë ilegal, ishin fshehur në një kamion transportues nga Tetova

https://youtu.be/cC08DnE97Js Doganieri i doganës së Tetovës duke bërë kontrollin rutinë në kamionët...

Hyrje në godinën e Kuvendit do të lejohet vetëm me temperaturë të matur, dezinfektim të duarve dhe mbajtje të detyrueshme të distancës. Këto masa do të vlejnë për deputetët, mysafirët, por edhe për punëtorët mediatikë.

- Advertisement -

Përbërja e re parlamentare do të konstituohet nën kushte të veçanta dhe në sallë të re, shkaku i koronavirusit. Pasi sot ish-kryeparlamentari, Talat Xhaferi e nënshkroi vendimin, të martën në orën 12 pikërisht në këtë lokacion do të konstituohet përbërja e dhjetë parlamentare.
Në Kuvend janë sjellë edhe protokolle të veçanta në bashkëpunim me Komisionin për Sëmundje Ngjitëse. Sipas tyre, të gjithë 120 deputetët e rinj, në këtë sallë do të duhet të mbajnë distancë fizike prej së paku 2 metrave, por edhe të mbajnë maska mbrojtëse.

Kjo sallë, e cila gjendet në katin e fundit të godinës së Kuvendit, tashmë është gati për seancën solemne, e cila do të mbahet të martën në mesdite. Do të ketë vend për 50 mysafirë, të cilët paraprakisht do të jenë të akredituar, respektivisht nga dy përfaqësues të një mediumi. Të gjithët të tjerët, seancën do ta mund ta ndjekin edhe përmes transmetimit të drejtpërdrejtë në Parlament.

- Advertisement -

Në këtë sallë para secilit deputet ka pajisje për përkthim simultan, por teknikisht nuk i ka të gjitha mundësitë si në sallën plenare Maqedonia, ku paraprakisht mblidhej struktura parlamentare. Këtu votimi do të zhvillohet në mënyrë manuale, me ngritje të kartonit të këtillë.

- Advertisement -

Komisionet e Kuvendit do të mbahen në sallën Boris Trajkovski ku është siguruar distancë fizike. Nëse në një moment ka nevojë që të mbahen disa seanca njëkohësisht, atëherë do të përshtaten edhe disa salla me distancë fizike sipas protokolleve të miratuara. Por në ato seanca do të insistohet që të marrin pjesë vetëm deputetët e këtyre grupeve të punës.

Sipas rekomandimeve të miratuara në Kuvend nuk do të funksionon klubi i deputetëve, restoranti dhe byfeja që gjendet në pres qendrën.

Në Kuvend do të hapen të gjitha hyrjet me sigurim të veçantë, me qëllim që të sigurohet distancë fizike gjatë hyrjes dhe daljes së deputetëve, distancë fizike parashihet edhe për administratën, por për shkak se ndërtesa ka formë të rrethit, kjo mund të bëhet në çdo drejtim.

- Advertisement -

Latest News

Vazhdojnë negociatat mes Zaevit dhe Ahmetit, ka tone optimiste, por epilog ende jo

https://www.youtube.com/watch?v=-ywSxWeMJ28&feature=youtu.be E mori mandatin për formim të qeverisë, ndërsa ende është në bisedime për të arritur shumicën...

Kapen 10 emigrantë ilegal, ishin fshehur në një kamion transportues nga Tetova

https://youtu.be/cC08DnE97Js Doganieri i doganës së Tetovës duke bërë kontrollin rutinë në kamionët të cilët kishin ardhur për...

Pendarovski: Nëse askush nuk mund të formojë Qeveri, dhe nëse Kuvendi nuk vetë-shpërbëhet, Spasovski do të jetë kryeministër teknik në 4 vitet e ardhshme!

Presidenti i Vendit, Stevo Pendarovski në pres konferencën e sotme pas takimit me kryetarin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, tha se nëse askush...

Nga klasa e para deri në të tretën me prezencë fizike, nxënësit e tjerë mësim nga shtëpia

Komisioni për sëmundje infektive ka propozuar që nxënësit e klasës së parë, dytë dhe tretë nga 1 shtatori të zhvillojnë mësimin nëpër...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com