Vuçiq: E vlerësoj miqësinë midis Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Must Read

Tërmet me manigtudë 3.5 të shkallës Rihter goditi Shqipërinë

Tërmet me intesitet prej 3.5 shkallë sipas Rihterit ka goditur Shqipërinë. Tërmeti ka...

Si do të ligjërohet online nga klasa? Bllokohet platforma nga interneti i dobët

https://youtu.be/E8_x_RExWP4 Shkolla “Nevenka Georgieva” në Kisella Vodë ishte bërë gati që të...

10 futbollistët më të paguar në botë për vitin 2020

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kryesojnë edhe një herë renditjen e këtij viti në Forbes të futbollistëve...
- Advertisement -

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, në fjalimin e tij në online panel-diskutimin “Forumi Ekonomik i Delfit” mbi inkuadrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, theksoi se e vlerëson shumë miqësinë midis tre vendeve, Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, të cilët janë në rrugën e tyre drejt BE-së dhe se shumë e vlerëson punën e vështirë, të përkushtuar të komisionerit për zgjerim, Oliver Varhei.

Siç raportoi korrespodenti i MIA-s nga Beogradi, ai kujtoi që Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria e kanë nisur nismën “Shengeni i Vogël” me qëllim që ta mundësojnë qarkullimin e lirë të njerëzve, mallrave dhe shtoi se ai është mirënjohës ndaj BE-së, e cila mundohet për të njëjtat vlera.

- Advertisement -

Në panelin e pranimit të Ballkanit Perëndimor në BE, ku folën gjithashtu komisioneri për zgjerim i BE-së Oliver Verheiji, kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, Vuçiç  vlerësoi se Serbia po bën përpjekje maksimale në rrugën e reformës në integrimin evropian, në fushën e sundimit të ligjit, reformat në sektorin ekonomik dhe në mbështetjen për median e lirë. (MIA)

- Advertisement -

Tërmet me manigtudë 3.5 të shkallës Rihter goditi Shqipërinë

Tërmet me intesitet prej 3.5 shkallë sipas Rihterit ka goditur Shqipërinë. Tërmeti ka qenë 12 kilometra në thellësi...

Si do të ligjërohet online nga klasa? Bllokohet platforma nga interneti i dobët

https://youtu.be/E8_x_RExWP4 Shkolla “Nevenka Georgieva” në Kisella Vodë ishte bërë gati që të fillojë mësimin nga 1 tetori....

10 futbollistët më të paguar në botë për vitin 2020

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kryesojnë edhe një herë renditjen e këtij viti në Forbes të futbollistëve më të paguar, pasi Messi...

Dhunë policore në Manastir, polici me shqelma dhe shufër rrah një manastiras

https://youtu.be/Kme0pFEe6L4 Nëpunësi policor në mënyrë brutale ka rrahur një qytetarë në qendrën e Manastirit. Në video shihet...

Stadiumi i qytetit gati për lojën e madhe, qytetarët ndeshjen Shkëndija vs Tottenham do ta shohin përmes ekraneve

https://youtu.be/MpdlHHXwuac “Jemi në stadiumin e kryeqytetit në Shkup, këtu sonte në ora 20...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -