Vreshtarët nga rajoni i Tikveshisë kërkojnë hapjen e kufijve për eksport të rrushit të Maqedonisë së Veriut

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Të hapen kufijtë për eksportin e rrushit dhe të kontaktohet me ambasadorët e huaj rreth kësaj çështje, kërkuan sonte vreshtarët në takimin me deputetët e Tikveshisë. Pas mbrëmë një pjesë e tyre patën takim me përfaqësues të në Parlamentin e ri nga radhët e LSDM-së, tani janë takuar me zgjedhësit e popullit të VMRO-DPMNE-së.

“Ministria e Bujqësisë dhe Inspektorati Shtetëror për Bujqësi urgjentisht të kryejnë inspektim në kantinat e verës që të konstatohen tepricat e tyre”, potencohet në njërin nga konkluzionet.

- Advertisement -

Të pranishmit në takimin ishin decidë se nuk do të lejojnë që çmimi për kilogram të jetë më i ulët nga prodhimi. Sepse, siç u tha, vreshtarët nuk mund të mbijetojnë, e ku të riinvestojnë në vreshtari. Nëse blerësit nuk i dëgjojnë  kërkesat e tyre, paralajmëruan masa më radikale.

Ishte përmendur edhe propozimi, tepricën e rrushit ta blejë shteti dhe ta përpunojë në distilimin e verës.

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -