Vendi në fazën e verdhë, ministria e Shëndetësisë apelon për respektim të masave për mbrojtje

Must Read

Zaev: Goce Dellçev është revolucionar maqedonas, por është fakt se edhe bullgarët e konsiderojnë revolucionar bullgar

Kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve se cili është qëndrimi i tij në...

Kurc: BE-ja nuk është vetëm Gjermania dhe Franca

Kancelari austriak, Sebastian Kurc deklaroi se shpërndarja e refugjatëve në vendet e BE-së nuk kishte pasur sukses,...

Gir: Shpresojmë në mbajtje të mundshme të shpejtë të konferencës së parë ndërqeveritare

Euroambasadori i ri në vend Dejvid Gir sot nuk deshi direkt të përgjigjet në pyetjen nëse përveç...
- Advertisement -

Ministria e Shëndetësisë apelon sot dhe nesër që të respektohen masat e përgjithshme për mbrojtjen nga temperaturat e larta sepse, sipas njoftimeve nga DHPM, vendi do të jetë në fazën e verdhë, vigjilente.

Rekomandohet që qytetarët të qëndrojnë më shumë në ambiente të mbyllura, mundësisht me ajër të kondicionuar, ndërsa nëse duhet të dalin jashtë, të pushojnë më shpesh nën hije, të veshin rroba të ndritshme dhe të lehta, si dhe syze dhe kapelë gjatë ekspozimit të drejtpërdrejtë në diell. Të përdoret krem ​​me faktor të lartë mbrojtjeje, hani më pak ushqim, kryesisht fruta dhe perime, jo ushqime të yndyrshme, pini shumë lëngje, mundësisht ujë të pijshëm dhe shmangni pijet alkoolike.

- Advertisement -

Sidoqoftë, kur hyni në automjet, nevojitet ta ventiloni atë për një periudhë të caktuar.

Personat e sëmurë kronikë këshillohen të marrin rregullisht terapinë e përshkruar, në konsultim me mjekët amë.

- Advertisement -

Sa i përket ushqimit, për shkak të temperaturave të larta dhe rritjes së mundësisë për helmim dhe sëmundje infektive të zorrëve, rekomandohet të lani produktet bujqësore dhe kopshtare (perime dhe fruta të freskëta) para përdorimit të tyre, përgatitje termike dhe konsum menjëherë pas përgatitjes.

“Komisioni për monitorimin e pasojave nga temperaturat e larta vazhdimisht po përcjell situatën dhe nëse nevojitet, do të propozojë masa dhe aktivitete për minimizimin e pasojave të mundshme të dëmshme nga temperaturat e larta”, njofton Ministria e Shëndetësisë./MIA

- Advertisement -

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, këtë mëngjes ndau rekomandime për mbrojtje nga temperaturat e larta në profilin e tij në Fejsbuk.

Sipas njoftimeve nga DPHM-së, sot moti në vend do të jetë me diell dhe i ngrohtë, ndërsa temperatura do të rritet deri 40 gradë.

- Advertisement -
  • Tags
  • 3

Zaev: Goce Dellçev është revolucionar maqedonas, por është fakt se edhe bullgarët e konsiderojnë revolucionar bullgar

Kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve se cili është qëndrimi i tij në lidhje me atë nëse ...

Kurc: BE-ja nuk është vetëm Gjermania dhe Franca

Kancelari austriak, Sebastian Kurc deklaroi se shpërndarja e refugjatëve në vendet e BE-së nuk kishte pasur sukses, duke shtuar se BE-ja nuk...

Gir: Shpresojmë në mbajtje të mundshme të shpejtë të konferencës së parë ndërqeveritare

Euroambasadori i ri në vend Dejvid Gir sot nuk deshi direkt të përgjigjet në pyetjen nëse përveç Bullgarisë dhe disa vendeve tjera...

Një këmbësor është lënduar në një aksident në Tetovë

Një grua e moshës 31-vjeçare si këmbësore është lënduar sot në mëngjes rreth orës 5 e 20 minuta në Tetovë pasi atë...

Gir: Sundimi i së drejtës dhe ligjit duhet të jetë prioritet i Maqedonisë së Veriut

Kryeministri Zoran Zaev së bashku me euroambasadorin e ri në vend Dajvid Gir sot mbajti konferencën e parë për media. Zaev euroambasadorin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -