Vazhdon “telenovela” me pllakën e Nënës Terezë! U hoqën gurët që u vendosën dje, do të vendosen tjerë

Must Read

89 raste të reja dhe 7 të vdekur nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë informon se janë kryer 727 teste në 24 orët e fundit, prej të cilave...

CIVILI e dënon ashpër gjuhën eksplicite të urrejtjes nga Nedellkovski dhe adhuruesit e tij

CIVILi  drejton dënim të ashpër kundrejt shkrimeve të djeshme të Milenko Nedelkovskit me gjuhë eksplicite të urrejtjes në...

Zekiri: Te vëllau kam qenë për Bajram e jo për iftar

Muhamed Zekiri për TV21 tha se te vëllau i tij ka qenë për Bajram e jo për...

Vazhdon “telenovela” me pllakën përkujtimore të Nënës Terezë në sheshin e Shkupit.

Njëherë nuk la rrugë për të arritur deri te ajo, por pas reagimeve të shumta u vendosën disa gurë, që sa për “sy e faqe” të thuhet së është bërë një rrugë për qasje deri te pllaka. E sot ato gurë janë hequr.

Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov thotë se do të vendosen gurë tjerë.

“U përpoqëm që pa shpenzuar para publike të mundësojmë një qasje deri te pllaka përkujtimore. Ashtu se si do të duket, gjatë ditës së sotme do të vendosen dhe t’u përgjigjemi kërkesave të shoqatave dhe ta mbrojmë pasqyrën e Nënës Terezë që të ketë qasje të papengueshme deri te pllaka”, tha Petre Shilegov kryetar i Qytetit të Shkupit.

Ndërkaq drejtori i Institutit për trashëgimi kulturore Skender Asani dje paralajmëroi se nëse nuk do të ndërtohet rrugë deri tek vendi i shtëpisë së Nënë Terezës, do të ketë edhe reagime tjera.

“Po që se neglizhohet kjo dhe manipulohet ky reagim i yni, unë besoj se kështu si jemi mbledhur sot, ne do t’i përdorim edhe reagimet tjera si institucionale por edhe qytetare”, tha Skender Asani, drejtor i ITKSHSH-së.

Reagimeve u janë bashkëngjitur edhe Shtëpia Muze “Nënë Tereza”, Universiteti “Nënë Tereza” dhe shoqatat “Nënë Tereza” në Strugë dhe Shkup.  Debati për bllokimin e pllakës ka një javë që po zhvillohet, por ende pa zgjidhje të denjë.

Pllaka përkujtimore u bë problematike sepse u bllokua nga gjelbërimi që u vendos nga një firmë e cila është anonime. Pati reagime nga publiku duke u kërkuar të krijohet rrugë që turistët të mund të afrohen deri te pllaka përkujtimore e shtëpisë memoriale të Nënës Terezë.

- Advertisement -

Latest News

CIVILI e dënon ashpër gjuhën eksplicite të urrejtjes nga Nedellkovski dhe adhuruesit e tij

CIVILi  drejton dënim të ashpër kundrejt shkrimeve të djeshme të Milenko Nedelkovskit me gjuhë eksplicite të urrejtjes në rrjetet sociale në llogari të...

Zekiri: Te vëllau kam qenë për Bajram e jo për iftar

Muhamed Zekiri për TV21 tha se te vëllau i tij ka qenë për Bajram e jo për iftar, siç deklaroi Zaev.

Zaev: Zekiri është infektuar kur ka qenë në iftar te vëllau i tij

Sipas liderit të LSDM-së Zoran Zaev, nënkryetari i kësaj partie Muhamed Zekiri virusin korona e ka marrë kur ka qenë në iftar...

Zaev nuk dorëzohet. “Zgjedhje me 5 korrik, duhet të mësohemi të jetojmë me koronavirusin”.

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev nuk dorëzohet nga idea se me 5 korrik duhet  të mbahen zgjedhjet parlamentare. Duke u përgjigjur në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -