Vazhdon seanca parlamentare për zgjedhjen e zëvendësministrave

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Kuvendi, sot do të vazhdojë seancën për zgjedhjen e zëvendësministrave në Qeveri. Vazhdimi i seancës u planifikua nga kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi për në orën 14:00, por, siç njoftoi ai, është e mundur që të zgjatet për shkak të kryesimit të Këshillit për Siguri tek presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski.

Kryeministri Zoran Zaev, dje në elaborimin para deputetëve për listen e propozuar të zëvendëëministrave, theksoi se pret nga ata të kyçen në realizimin e prioriteteve të Qeverisë.

“Ballafaqimin  me pasojat e pandemisë,  krijimin e kushteve për cikël të ri të rritjes ekonomike dinamike,  zhvillim të qëndrueshëm, shtet juridik efikas, institucione të fuqishme.  Gjithsesi përkushtim maksimal presim edhe për krijimin e  arsimit bashkëkohor, kohezion të brendshëm shoqëror stabil…Prej tyre pres edhe pjesëmarrje aktive në të gjitha aktivitetet si vend anëtar në NATO dhe përfshirje maksimale në proceset për fillim dhe përfundim të negociatave për kapitujt e anëtarësimit në BE, si dhe në politikat për marrëdhënie të mira ndëretnike dhe ndërfqinjësore”, tha Zaev.

Ai shtoi se Qeveria edhe më tutje do të mbetet e orientuar drejt realizimit të Marrëveshjes së Prespës dhe Marrëveshjes për fqinjësi të mirë me Bullgarinë, të cilat, siç tha, kanë mundësuar  anëtarësimin në NATO dhe vendim për fillim të negociatave me BE-në.

Propozimin për zgjedhje të zëvendësministrave Qeveria deri tek Kuvendi e dorëzoi të premten e kaluar.

Për zëvendësministër i Mbrojtjes është propozuar Bashkim Hasani, në Ministrinë e Punëve të Brendshme Nazim Bushi, ndërsa në resorin e Drejtësisë propozim për zëvendësministër është Agim Nuhiu.

Ilhan Rahman është propozuar për zëvendësministër në Ministrinë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive, ndërsa Fatmire Isaki për zëvendësministre e Punëve të Jashtme.

Në Ministrinë e Financave, zëvendësministër duhet të jetë Dimitar Kovaçevski, ndërsa në Ministrinë  e Ekonomisë është propozuar Zoran Manevski. Në Ministrinë e Bujqësisë zëvendësministër është propozuar Trajan Dimkovski, i cili më parë e ka kryer funksionin ministror në Ministrinë e njëjtë.

Mjeku Ilir Hasani është propozuar  për zëvendësministër  në Ministrinë e Shëndetësisë, Arafat Shabani është propozuar në Ministrinë  e Arsimit dhe Shkencës, Enver Husejin në Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale, Zoran Dimitrovski  në Ministrinë për Vetëqeverisje Lokale dhe Sedat Sulejmani në Ministrinë e Kulturës.

Për zëvendësministër në Ministrinë e Shoqërisë Informatike dhe Administratës është propozuar Aleksandar  Bajdevski, në Ministrinë e Transportit dhe Lidhjeve  Bekim Rexhepi, ndërsa në Ministrinë e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Hristina Oxhaklieska.

Para se ta fillojë debatin për zgjedhjen e zëvendësministrave në Qeveri, pas dorëheqjes së deputetit Damjan Mançevski, Kuvendi e ka verifikuar mandatin e deputetit Dime Velkovski.

  • Tags
  • 3

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This