Vaksina anti-kovid do të jetë në dispozicion në Australi në janar

Must Read

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan...
- Advertisement -

Autoritetet australiane bënë të ditur se sasitë e para të vaksinës kundër Kovid-19 i presin në janar, ndërsa kryeministri Skot Morison dje tha se numri ditor i të infektuarve të rinj është më i vogli në 10 javët e fundit.

Morison gjatë kësaj zbuloi se qeveria me kompaninë  CSL Ltd ka arritur marrëveshje për prodhimin e dy vaksinave.

- Advertisement -

E para është zhvilluar nga kompania farmaceutike konkurrente AstraZeneka, në bashkëpunim me Universitetin në Oksford, ndërsa e dyta është ajo që në laboratorët e saj e zhvilloi kompania  CSL Ltd, në bashkëpunim me Universitetin në Kvinslend, transmetuan mediat britanike.

“Australisë i duhet pak shpresë. Sot bëmë hap të rëndësishëm drejtë mbrojtjes më të mirë të shëndetit të bashkëqytetarëve tanë dhe luftës kundër virusit korona”, tha Morison.

- Advertisement -

Ministri i Shëndetësisë Greg Hant deklaroi se gjatë testimit që të dyja vaksinat kanë treguar potencial që të sigurojnë “mbrojtje afatgjate”.

Kryeministri shfaqi pritje se CSL.Ltd do të porosis rreth 3,8 milionë doza vaksina sipas licencës së AstraZeneka dhe se shteti do të blejë ilaçe nga CSL nëse testet tregohen efektive.

- Advertisement -

“Nëse dy vaksinat i kalojnë të gjithë provat klinike, Australia do të ndajë rreth 1,7 miliardë dollarë për gjithsej 85 milionë doza”, deklaroi kryeministri australian. fc/

- Advertisement -

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...

Dislokimi i bastoreve, Besimi premton Projekt/Ligj të ri

https://youtu.be/0o3WxJSWFE4 Problemi me dislokimin e bastoreve mbetet akoma i pazgjidhur. Ndonëse janë dhënë shumë premtime, pikat e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -