Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Ky është Grujiq Borçe.
Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.
E dita i shkon duke u kujdesur për to.
Por ai vetë jeton në kushte të rënda.
Shtëpia e vjetër dhe pa kushte elementare për jetesë. Ndërsa korridoret i ka të mbushura me bidona. Përveç kësaj Borçe nuk ka as rrymë elektrike në shtëpi.

“Rrymë nuk kam momentalisht, pa rrymë elektrike qëndroj tani.
Për ushqim po mundohem të gjindem, më ndihmojnë shokët nga Shkupi me ushqim, edhe furrat më japin ushqim.
Edhe nga mali gjej ndonjë gjë, gjithçka natyrale nga mali.
Ujë edhe atë nuk e kemi, kemi ama shumë pak vetëm për bagëtitë”, thotë Grujiq Borçe.

- Advertisement -

Për Borçen pyetem edhe fqinjët.
Ata thonë se është i qetë dhe njeri i dashur për ta.
Ndërsa thonë se me të vërtetë ka nevojë për ndihmë që të ketë një shtëpi të re dhe kushte elementare për jetë.

“Borçe ruan bagëti, por gjithçka i është ndalur, rryma, uji, i duhet ndihmë i duhet edhe barna ti jepen.
Është djalë i mirë nuk i shqetëson fqinjët është pozitiv përshëndet fqinjët.
Po ka nevojë më shumë ti rinovohet shtëpia të ketë ujë, rrymë ti jepen disa kushte që të mund të jetojë një jetë normale”, tha Deska SStojçevska.

Borçe nuk merr as ndihmë sociale, thotë se i ka të gjitha dokumentet. Borçe ushqehet me vezët nga pulat e tij, si dhe nga qumështi i dhisë që e ka në shtëpi, por thotë se edhe dhia nuk po ka qumësht për shkak se nuk ka se çka ti japë për të ngrënë. Borçe nuk kërkon shumë por vetëm një jetë normale si gjithë të tjerët.

Nr i Fqinjës së Borçes (071-332-654)

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This