Array

UP-ja është në rregull dhe s'ka nevojë për greva!

Must Read

Për një ditë policia ka dënuar 643 qytetarë për maska

Gjatë ditës së djeshme (27 / 28.09.2020) në territorin e Republikws sw Maqedonisë sw Veriut lidhur me...

Në Kosovë ndihmë pa pagesë për mësues dhe nxënës

Për të ndihmuar mësimin nga distanca KALLXO.com ka lansuar platëformën e asistencës online për mësues dhe nxënësit.

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore...
- Advertisement -

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe të Kulturës së Kosovës (SBASHK) ditë më parë ka paralajmëruar grevë të përgjithshme nga 20 prilli, me pjesëmarrjen e mësimdhënësve të të gjitha niveleve, fillor, të mesëm dhe universitar. Por këta të fundit sot kanë bërë të ditur për ljami.net se nuk do të marrin pjesë në këtë grevë.
Bardh Bardhi, kryetar i Sindikatës së Universitetit dhe Shkencës së Kosovës (SUSHK), ka thënë për lajmi.net se mësimdhënësit universitarë nuk do të jenë pjesë e grevës së paralajmëruar më 20 prill nga ana e SBASHK-ut.
“Kryesia e SUSHK-ut ka vendosur që të prolongohet greva për një javë. Kjo nuk do të thotë se kemi hequr dorë nga kërkesat tona, por do të presim Rektoratin se si do të vendosë më 24 prill lidhur me Kontratën Kolektive”, ka thënë Bardhi.
Megjithëkëtë, kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj ka thënë se pjesë e grevës së përgjithshme në arsim do të jetë edhe Sindikata e Universitetit dhe e Shkencës së Kosovës.
SBASHK-kërkon të zbatohen këto pika të Kontratës Kolektive: shujta në shumën prej dy eurosh për çdo ditë mësimi, 0.5 për qind për çdo vit shërbimi, 70 për qind kompensim për çmimin e biletës së autobusit për arsimtarët udhëtarë dhe tri paga shtesë me rastin e pensionimit të mësimdhënësve.

- Advertisement -

Për një ditë policia ka dënuar 643 qytetarë për maska

Gjatë ditës së djeshme (27 / 28.09.2020) në territorin e Republikws sw Maqedonisë sw Veriut lidhur me masën për mosmbajtje tw mjeteve...

Në Kosovë ndihmë pa pagesë për mësues dhe nxënës

Për të ndihmuar mësimin nga distanca KALLXO.com ka lansuar platëformën e asistencës online për mësues dhe nxënësit. Në kuadër...

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore pune në Bruksel, ku do...

Sot thuhen fjalët përfundimtare për rastin “Dhuna në Qendër”

Gjyqi për dhunën para Komunës së Qendrës në qershor 2013 vazhdon sot me fjalët përmbyllëse të palës mbrojtëse. Në...

Tërmet i ri në afërsi të Malit të Shenjtë

Tërmet me fuqi prej 4.6 ballëve sipas Rihterit, është regjistruar shkurt pas orës 7 sot në mëngjes sipas kohës lokale në pjesën...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -