ZGJEDHJET

UNHCR: Hungaria të heqë dorë nga rregullat e rrepta për azil

Must Read

Kosovë, Vjosa Osmani kërkon shkarkimin e zyrtarëve të Listës Serbe nga Qeveria

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, kërkoi nga të gjitha partitë politike që ta mbështesin miratimin...

Beograd, paralajmërohen protesta të reja!

Pas protestave të djeshme në Beograd të Serbisë për paralajmërimin e kthimit të orës policore nga presidenti...

KE aprovon planin gjerman prej 500 miliardë eurosh ndihma kundër Covid-19

Komisioni Evropian ka aprovuar planet gjermane për të krijuar një fond prej 500 miliardë eurosh (564 miliardë...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara (UNHCR) i bëri thirrje kryeministrit hungarez Viktor Orban që të heqë dorë nga rregullat e rrepta për azil, të cilat e shkelin të drejtën ndërkombëtare.

- Advertisement -

Hungaria muajin e kaluar i mbylli të ashtuquajturat zona transiti për emigrantë, liroi rreth 300 refugjatë, por vendosi rregulla dhe praktika më të rrepta për kërkesat e ardhshme të azilit, sipas të cilave kërkesa për azil të dorëzohet në konsullatat e vendeve fqinje, e jo në kufirin hungarez.

“Kjo do të mund t’i ekspozonte kërkuesit e azilit në rrezik nga dëbimi dhe trajtimi i keq, që është shkelje e Konventës për Refugjatë nga viti 1951 dhe instrumente të tjera ndërkombëtare dhe rajonale për të drejtat e njeriut, nënshkrues i të cilës është edhe Hungaria. Mundësia për qasje deri në territorin është parakusht kyç për të drejtën për kërkesë për azil”, bëhet e ditur në kumtesën e UNHCR-së.

Zëdhënësi i Qeverisë hungareze thotë se rregullat e reja iu ofrojnë mundësi kërkuesve të azilit që kërkesat e tyre t’i dorëzojnë në mënyrë të rregulluar.

- Advertisement -

“Migrimi ilegal është në kundërshtim me rregulloret hungareze dhe të Bashkimit Evropian. Për shkak të kësaj, në përputhje me qëndrimin e popullit hungarez, Hungaria do të vazhdojë t’i mbrojë kufijtë e Shengenit të BE-së nga emigrimi ilegal”, bëri të ditur zëdhënësi i Qeverisë hungareze./MIA

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Beograd, paralajmërohen protesta të reja!

Pas protestave të djeshme në Beograd të Serbisë për paralajmërimin e kthimit të orës policore nga presidenti Aleksandar Vuçiq, protestuesit edhe sot...

KE aprovon planin gjerman prej 500 miliardë eurosh ndihma kundër Covid-19

Komisioni Evropian ka aprovuar planet gjermane për të krijuar një fond prej 500 miliardë eurosh (564 miliardë dollarë) për të mbështetur bizneset...

Pendarovski – Holshtajn: Gjermania mbetet partner i besueshëm i Maqedonisë së Veriut

Gjermania ka qenë dhe do të mbetet partner i besueshëm i Maqedonisë së Veriut dhe do të vazhdojë ta mbështesë atë me...

Vdes gazetarja Jasmina Spasovska!

Pas një sëmundje të gjatë sot në Shkup ka ndërruar jetë gazetarja Jasmina Spasovska. Spasovska punonte në TV24, më parë ajo ka...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -