Array

U përkujtua masakra e Mitrovicës

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Nuk ndjehet e qetë derisa të kapen gjithë kriminelët që kryen krimin mbi familjarët e saj dhe gjithë të tjerët më 14 prill të vitit 1999 në rrugën e “Kovaçëve” në Mitrovicë.

Florije Peci, e cila kishte humbur vëllain dhe djalin e axhës, ka përkujtuar ditën e tmerrshme kur kriminelët serbë që udhëhiqeshin nga Oliver Ivanoviq, ekzekutuan 31 shqiptarë në rrugën ku u krye masakra më e madhe në Mitrovicë.
“Datën e kobshme të 14 prillit 1999, forcat serbe na dëbuan me dhunë nga shtëpitë tona duke i ndarë meshkujt, kryesisht të gjithë. I kanë shtrirë përtokë në pjesën tjetër të rrugës, normal që kanë qenë edhe ofshamet dhe dëneset tona të cilat janë imituar me onomatopetë e tyre, me mjaullima me lehje qysh edhe na kanë trajtuar. Pastaj kemi vazhduar rrugën dhe vetëm kemi dëgjuar krismat. Deri pas çlirimit nuk e kemi ditur nëse janë të vrarë, kemi pasur informata të ndryshme se qëndrojnë nëpër burgje të ndryshme në Nish, nëpër aeroporte, mirëpo ato ishin vetëm fjalë të kota, sepse ne mbetëm pa ta”, ka thënë Peci.

- Advertisement -

Ajo bëri të ditur për KosovaPress se ka qenë njëra nga dëshmitaret e cila u përballë me Oliver Ivanoviqin para disa ditësh në gjykatë, ndërsa ka uruar që të fitojë drejtësia dhe kriminelët të gjithë të burgosen.

Në kujtim të kësaj ngjarjeje tragjike, te pllaka e ngritur në vendin e krimit, buqeta lulesh ka vendosur të martën edhe kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri me bashkëpunëtorë.
“Ne si institucione kemi ngritur zërin çdo herë që drejtësia të triumfojë. Ju e dini që për këtë rast njerëzit janë në paraburgim dhe janë duke mbajtur gjyqin, dhe ne do t’i japim të gjitha mundësitë që njerëzit të deklarohen si dëshmitarë për t’i gjykuar të gjithë ata të cilët janë marrë me këto krime. Kështu që në emër të institucioneve çdo njeri që ka bërë krime e dënoj, dhe shpresoj se drejtësia do të fitojë dhe njerëzit të marrin dënimin e merituar.

- Advertisement -

Në anën tjetër, njeriu që është përballur me të gjithë ata që bënë krime në Mitrovicë dhe i cili ka hetuar dhe ka mbledhur, vazhdon të mbledhë akoma dëshmi për të gjithë kriminelët, Halit Barani, njëherit kryetar i Qendrës Rajonale të KMDLNJ në Mitrovicë, tha se masakrën ndaj 31 personave në këtë vend e ka kryer grupi i ashtuquajtur “frenkovci” të cilëve u ka prirë Oliver Ivanoviq, Smiq dhe të tjerët.

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -