Turqia imponoi arrestimin e kurdëve për shkak të trazirave nga viti 2014

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Prokurorët turq kanë dhënë urdhra për arrestimin e 82 personave, duke përfshirë edhe një numër të madh të ish-deputetëve prokurdë, si pjesë e hetimit për trazirat e shkaktuara nga kurdët para gjashtë viteve, njoftuan sot mediumet shtetërore turke.

Në përleshjet treditore që ndodhën në fillim të tetorit të vitit 2014, u vranë 27 persona, ndërsa qindra policë dhe civilë u plagosën. Atëherë, udhëheqësit e Partisë demokratike popullore prokurde (HDP) bënë thirrje në protesta për shkak, siç vlerësuan, mbështetjes turke për ekstremistët nga Shteti islamik terrorist.

- Advertisement -

Të paktën 18 të dyshuar janë arrestuar në bastisjet policore në të njëjtën kohë në shtatë provinca, njofton Anadolu.

Mes tyre është Ajhan Bilten, kryetar i qytetit lindor Kars, gjashtë ish-deputetë të HDP-së dhe ish-liderë të tjerë të partive.

Tani për tani nuk është e qartë pse hetimi kundër 82 personave nuk është ngritur para gjashtë viteve, menjëherë pas trazirave. 

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This