Turqia dhe Greqia gati për t’i filluar negociatat për Mesdheun

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Turqia dhe Greqia janë gati t’i fillojnë negociatat mbi mosmarrëveshjet për pjesën lindore të Mesdheut, publikoi sot presidenca turke.

Në video konferencë midis Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryetarit të Këshillit Evropian, Sharl Mishel është theksuar se “Turqia dhe Greqia janë të gatshme t’i fillojnë negociatat” në Mesdheun lindor, ku të dy vendet po luftojnë për zonat e mundshme të pasura me gaz natyror.

Erdogan në takimin tha se “ky vrull që synon uljen e tensioneve dhe përdorimin e kanaleve për dialog duhet të mbështetet me masa reciproke”, shtohet në kumtesë.

Të premten, presidenti turk shprehu gatishmëri për t’u takuar me kryeministrin grek Kirjakos Micotakis, nëse sheh shenja të “qëllimeve të mira”.

Raundi i fundit i bisedimeve midis dy palëve me qëllim të zgjidhjes së mosmarrëveshjeve të Mesdheut u zhvillua në 2016.

Kjo krizë është gjithashtu në agjendën e samitit evropian që do të mbahet në Bruksel më 24 dhe 25 shtator.

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This