Trump do ta ndalojë TikTok-un në SHBA

Must Read

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan...
- Advertisement -

Presidenti Donald Trump tha të premten në mbrëmje se ai do të ndalojë aplikacionin e videove me forma të shkurtra TikTok të veprojë në Shtetet e Bashkuara. Ai kështu hodhi poshtë një marrëveshje të mundshme për Microsoft për të blerë aplikacionin nga kompania e saj mëmë në pronësi kineze.

“Sa i përket TikTok, ne po e ndalojmë atë nga Shtetet e Bashkuara,” u tha Trump gazetarëve.

- Advertisement -

Trump tha se ai mund të përdorë fuqitë ekonomike të urgjencës ose një urdhër ekzekutiv. Ai nuk bwri  qartë menjëherë se si do të dukej një urdhër i tillë dhe cilat sfida ligjore mund të përballen.

“Epo, unë kam atë autoritet,” tha ai.

- Advertisement -

Qeveria amerikane po kryen një rishikim të sigurisë kombëtare të TikTok dhe po përgatitet të bëjë një rekomandim politik për Trump, u tha sekretari i Thesarit,  Steven Mnuchin gazetarëve këtë javë në Shtëpinë e Bardhë, përcjell portali tv21.tv

ByteDance ka qenë duke shqyrtuar ndryshimet në strukturën e saj të korporatave dhe raportohet se tashmë kishte shikuar mundësinë e shitjes së një shumice të aksioneve në TikTok.

- Advertisement -

Microsoft (MSFT) është në bisedime për të marrë TikTok, sipas New York Times, duke cituar një person me njohuri për diskutimet. Microsoft nuk pranoi të komentojë në CNN Business. Trump e hodhi poshtë me forcë idenë e një marrëveshje të mundshme spin off që kënaq shqetësimet e sigurisë kombëtare.

Ekspertët e sigurisë në internet kanë thënë se rreziku i mundshëm i TikTok për sigurinë kombëtare është kryesisht teorik dhe se nuk ka asnjë provë që sugjeron që të dhënat e përdoruesit të TikTok janë komprometuar nga inteligjenca kineze./21Media

- Advertisement -
  • Tags
  • 4

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...

Dislokimi i bastoreve, Besimi premton Projekt/Ligj të ri

https://youtu.be/0o3WxJSWFE4 Problemi me dislokimin e bastoreve mbetet akoma i pazgjidhur. Ndonëse janë dhënë shumë premtime, pikat e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -