Tregu i Gostivarit do të hapet të martën

Must Read

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të...

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës,...

Ueb faqja “Bli Produkte Vendore” joaktive! Qytetarët ende s’mund t’i tërheqin vauçerët

https://youtu.be/oJcsaXalgIM Dje duhej të publikoheshin të dhënat, por ueb faqja “bli produkte...

Tregu i madh në Gostivar  nga e martja  i hap dyert për shitësit dhe blerësit. Hapjen e tregut e paralajmëroi  kryetari i komunës së Gostivarit në mbledhjen e fundit të shtabit të krizave që u mbajt sot.

Tregtimi duhet të zhvillohet  sipas rregullave të caktuara të cilat mund të jenë në drejtim të mbrojtjes si të blerësve ashtu edhe të shitësve.

“Biseduam me pronarët e ndërmarrjes  e cila menaxhon me tregun  që nga e martja  e ardhshme  të fillojë me punë. Megjithatë,  do të sigurohen  edhe kushte të cilat rekomandohen  si  masa mbrojtëse.  Tezgat dhe vendet shitëse të jenë në distancë më të madhe, ndërsa shitësit dhe blerësit  të mbajnë maska në fytyrë. Me ç’rast  si shumë e rëndësishme  do të jetë të mbahet llogari për numrin e njerëzve të cilët do të hyjnë  në treg  dhe kjo duhet të rregullohet  që të mos ketë rëmujë”, deklaroi Arben Taravari kryetar i komunës së Gostivarit.

Vërtetim se bëhen përgatitje për  hapje të sërishme të tregut ka te pronarët e kompanisë e cila menaxhon  me tregun e Gostivarit, prej ku për MIA-n thanë se zbutja e masave rrigoroze e mundëson atë.

Dita e fundit e tregut ishte kah fundi i muajit Mars,  kur kishte shumë njerëz, pas së cilës vijuan reagimet në opinion. Shtabi i krizave kërkoi  si një nga masat  parandaluese kundër përhpajes së koronavirusit, pronarët ta mbyllin.

Tregu i Gostivarit është i llojit të hapur dhe një nga tregjet më të mëdha  në vend./MIA

- Advertisement -

Latest News

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu. Ai për TV21...

Ueb faqja “Bli Produkte Vendore” joaktive! Qytetarët ende s’mund t’i tërheqin vauçerët

https://youtu.be/oJcsaXalgIM Dje duhej të publikoheshin të dhënat, por ueb faqja “bli produkte vendore” (www.kupuvajdomasni.gov.mk) as sot nuk...

Një mjeke del pozitive në gjinekologjinë e Tetovës! E infektuara nuk ka pas kontakte me pacientë

https://youtu.be/DTb2yFFdIgU Një mjeke në repartin e Gjinekologjisë në Spitalin Klinik të Tetovës gjatë ditës së sotme ka...

Zyrtare: Kthehet ora policore! Nga enjtja ora 21h deri të hënën ora 05h

Qeveria miratoi propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive për  kthimin e orës policore,  me çka Shkupi, Shtipi, Kumanova dhe Tetova, që nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -