Tregtia botërore e BE-së bie për shkak të pandemisë COVID-19

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Eksportet e Bashkimit Evropian vazhduan të bien në muajin qershor në mes të pandemisë COVID-19.

Siç bë bën të ditur Zyra evropiane e Statistikave, mbi baza vjetore, eksportet e bllokut ranë me 9.6 për qind në 154.4 miliardë euro në muajin qershor dhe 12.4 për qind në 921.6 miliardë euro në gjysmën e parë të vitit 2020.

- Advertisement -

Në muajin qershor, importet e BE-së ishin 133.7 miliardë euro ndërsa suficiti i tregtisë së jashtme ishte 20.7 miliardë euro, përcjell Telegrafi.

Tregtia brenda BE-së gjithashtu ra me 6.4 për qind duke arritur në 235.4 miliardë euro në muajin qershor.

- Advertisement -

Në gjashtë muajt e parë të këtij viti, bilanci i tregtisë së jashtme të bllokut postoi 74.1 miliardë euro tepricë nga 81.5 miliardë euro në të njëjtën periudhë të vitit 2019.

Bilanci i tregtisë nga vendi në vend tregon se BE-ja shkaktoi deficitin më të madh me Kinën, afër 87.9 miliardë euro ndërsa tepricën më të lartë me SHBA-të 66.5 miliardë euro, për të njëjtën periudhë.

- Advertisement -

Në Eurozonë, eksportet ekstra ranë me 10 për qind në 170.3 miliardë euro në muajin qershor dhe me 12.7 për qind në 1.01 trilionë euro në gjysmën e parë të vitit. /Telegrafi/

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -