Tramp: Liderët e Kosovës dhe Serbisë u përqafuan në Shtëpinë e Bardhë

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Presidenti i SHBA-së, Donald Tramp deklaroi se liderët e Kosovës dhe të Serbisë u përqafuan në Shtëpinë e Bardhë dhe se ishte e mrekullueshme t’i shihje ata në atë situatë, kur arritën marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike.

Në tubimin parazgjedhor në Pensilvani, Tramp përsëri foli për ndërmjetësimin e tij midis Kosovës dhe Serbisë, si dhe midis Izraelit dhe vendeve arabe, duke theksuar para votuesve se ai sjell paqe në palët në konflikt dhe i kritikoi mediat kryesore të SHBA-së se nuk raportojnë për këtë.

“Kosova dhe Serbia e janë vrarë me njëri-tjetrin për shumë vite, ata vetëm vriteshin me njëri-tjetrin, nuk e duan njëri-tjetrin, si izraelitët dhe palestinezët. Ne bëjmë tregti me të dyja palët, kështu që kemi një fuqi të caktuar. Unë u thashë atyre, le të bëjmë një marrëveshje dhe të krijojmë paqe ekonomike dhe paqe në përgjithësi. Erdhën në zyrën time për të nënshkruar. Ata u përqafuan, ishte e mrekullueshme t’i shihja. Ne kemi shpëtuar shumë jetë”, tha Tramp mbrëmë.

Javën e kaluar, në një tubim parazgjedhor në Karolinën e Veriut, Tramp gjithashtu, tha se e meritonte Çmimin Nobel për Paqe sepse arriti të ndalojë “vrasje masive midis Kosovës dhe Serbisë”.

“Jam i sigurt se e ardhshmja është Çmimi Nobel për Paqe. Ne i ndalojmë vrasjet masive midis Kosovës dhe Serbisë. Ata kanë vrarë njëri-tjetrin për kaq vite. Ata do të ndalojnë së vrari njëri-tjetrin. E dini, ata e kanë bërë atë për qindra vjet, megjithëse nën emra të ndryshëm”, tha Tramp dhjetë ditë më parë.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës, Abdullah Hoti më 4 shtatori, në Shtëpinë e Bardhë, u angazhuan se do t’i normalizojnë marrëdhëniet ekonomike. ls/shk/

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This