Tramp ka dhënë urdhra për ndalimin e transaksioneve me pronarët kinezë të “Tik Tok” dhe “WeChat”

Must Read

Fundjavë pa TVSH më 10, 11 dhe 12 tetor

Fundjava e zgjatur, 10, 11 dhe 12 tetor do të jetë fundjava pa TVSH për të gjithë...

Besimi: Realizim më i mirë i investimeve kapitale me konceptin SMART financa

Përmes zbatimit të konceptit të ri SMART financa, do të punohet në përmirësimin e realizimit të shpenzimeve...

Në një minierë kineze për shkak të helmimit me monoksid karboni vdesin 16 minatorë

Gjashtëmbëdhjetë persona e humbën jetën si rezultat i helmimit me monoksid karboni në një minierë për thëngjill...
- Advertisement -

Presidenti i SHBA-së Donald Tramp ka dhënë urdhër me të cilin ndalohen të gjitha transaksionet e personave amerikan me kompaninë kineze „ByteDance“ dhe „Tensent“, pronarë të aplikacioneve „TikTok“ gjegjësisht „WeChat“.

Ndalesat hyjnë në fuqi pas 45 ditësh.

- Advertisement -

Në urdhërin, Tramp theksoi se aplikacioni TickTock mund të përdoret për fushatat dezinformuese në favor të Partisë Komuniste Kineze dhe se Shtetet e Bashkuara “duhet të ndërmarrin veprime agresive kundër pronarëve të TickTock për të mbrojtur sigurinë e tyre kombëtare”.

Në tjetrën, ai theksoi se WeChat automatikisht shkarkon një sasi të madhe informacionesh nga përdoruesit e tij. “Kjo mbledhje e të dhënave është kërcënim që Partisë Komuniste Kineze do t’i jepet informacioni personal dhe privat i amerikanëve.” 

- Advertisement -

Fundjavë pa TVSH më 10, 11 dhe 12 tetor

Fundjava e zgjatur, 10, 11 dhe 12 tetor do të jetë fundjava pa TVSH për të gjithë qytetarët, njoftoi kryeministri Zoran Zaev....

Besimi: Realizim më i mirë i investimeve kapitale me konceptin SMART financa

Përmes zbatimit të konceptit të ri SMART financa, do të punohet në përmirësimin e realizimit të shpenzimeve kapitale. Këtë, siç informojnë nga...

Në një minierë kineze për shkak të helmimit me monoksid karboni vdesin 16 minatorë

Gjashtëmbëdhjetë persona e humbën jetën si rezultat i helmimit me monoksid karboni në një minierë për thëngjill në Kinën Jugperëndimore, kumtuan autoritetet...

Protesta të reja në Bjellorusi, Tihanovskaja do të inaugurohet në mënyrë simbolike si presidente

 Protesta të reja priten sot përgjatë Bjellorusisë, ku aktivistët iu bëjnë thirrje banorëve që të dalin në rrugë, pas inaugurimit të Aleksandër...

Zvicra në referendum voton për lëvizjen e lirë me BE-në

Zvicra sot voton në referendum nëse do ta shkëpusë marrëveshjen e BE-së për lëvizjen e lirë të njerëzve. Ithtarët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -