Array

Tragjedia e Mesdheut: Mbi 900 të vdekur

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Rritet numri i viktimave në tragjedinë e detit Mesdhe, ndërkohë që të mbijetuarit sjellin fakte të reja. Një i mbijetuar nga Bangladeshi ka thënë për autoritetet italiane se një pjesë e madhe e refugjatëve ishin mbyllur në dhomat e poshtme dhe ngecën aty ndërkohë që anija fundosej. Ai ka rrëfyer se në momentin e nisjes, në anije ishin 950 persona, por një gjë e tillë ende nuk është konfirmuar nga autoritetet italiane.

Mesnatën e së Shtunës, anija e cila nisej nga Afrika e Veriut drejt brigjeve të Italisë dhe alarmin për ndihmë ndërkohë që ndodhej rreth 110 km larg Libisë. Një anije portugeze që ndodhej pranë u afrua për t’u dhënë ndihmën dhe refugjatët, me shpresën për t’u shpëtuar iu drejtuan njërës anë të anijes gjë që shkaktoi përmbysjen e saj. Qindra burra, gra e fëmijë përfunduan në det ku temperaturat ishin tepër të ulta ndërsa të tjerë, me siguri të vdekur, vazhdojnë të jenë të ngecur brenda anijes.

- Advertisement -

Autoritetet italiane raportojnë se 28 persona janë shpëtuar dhe 24 trupa janë mbledhur tashmë. “Genocid, asgjë më pak se genocid,” ka thënë kryeministri i Maltës, Joseph Muscat. Ai ka thënë se grupe kriminelësh po i hipin këta njerëz në anije duke i çuar drejt vdekjes së sigurt. Kjo është tragjedia e disatë e përmasave të mëdha që ndodh në portat e Europës dhe qeveritë europiane ende nuk po arrijnë t’u përgjigjen siç duhet krizave humanitare.

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -