“Toka e mjaltit” prej sot në kinematë franceze

Must Read

Guteresh i bëri thirrje botës të parandalohet Lufta e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës

Sekretari i përgjithshëm i KB-së Antonio Guteresh sot i bëri thirrje botës ta parandalojë Luftën e ftohtë...

Kuvendi i miratoi ndryshimet e ligjeve për arsim, në kushte të jashtëzakonshme fillimin e vitit shkollor e përcakton Qeveria

https://youtu.be/wecngTo4ylE Me ndryshimet në Ligjin për Arsim fillor dhe atë të mesëm,...

Nesër mblidhet Këshilli i Sigurisë te Pendarovski

Në vilën e presidentit Stevo Pendarovski, në Vodno, me fillim prej ora 12:00 do të mblidhet Këshilli...
- Advertisement -

Filmi dokumentar “Toka e mjaltit” e Lubomir Kostov dhe Tamara Kotevska prej sot shfaqet në kinematë franceze, lajmëroi korrespondenti i MIA-s.

“Toka e mjaltit” vazhdon me pushtimin e publikut në botë, pas nominimit për çmimin Oskar. Filmi prej sot shfaqet në kinematë franceze, që paraqet raritet të vërtetë për një film dokumentar, me çka i jepet rëndësi shtesë vetë cilësisë së filmit.

- Advertisement -

“Toka e mjaltit” dhe Atixhe do të zbulohen nga publiku francez, por paraprakisht shtypi francez dhe kritikët e filmit patën mundësi të njihen mirë me ta. Shtypi francez është i njëzëshëm në kritikat e veta – të gjitha janë pozitive dhe me lëvdata për këtë “odë për natyrën dhe jetën e thjeshtë, sado që ajo të jetë e vështirë”.

Dalja e filmit “Toka e mjaltit” në Francë është mundësi për organizim të debateve, si ai i paraparë sonte në kinemanë Star në Strasburg, nën patronatin e ambasadores së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Francë, Jadranka Çaushevska-Dimov, organizuar nga shoqata “Asapistra” e bletarëve nga Alzasi, dhe shoqatës së miqësisë Alzas Maqedoni (ALMA).

- Advertisement -

Nesër në Nansi në kinemanë “Kameo” gjithashtu është organizuar mbrëmje filmike në orën 20:00, shoqëruar me debat njëorësh organizuar nga MFF në Nansi, i cili për herë të parë e shfaqi filmin në Francë, me pjesëmarrje të Zoran Barbutov, ushtrues i detyrës së  misionit të përhershëm të RMV-së pranë Këshillit të Evropës në Strasburg dhe gazetarit Toni Gllamçevski i cili është edhe kryetar i MFF Nansi. Në këto debate është paraparë të flitet për vetë filmin, por edhe për shumë aspekte në përgjithësi nga jeta dhe ajo që mund t’i tërheqë francezët në Maqedoninë e Veriut./MIA

- Advertisement -

Guteresh i bëri thirrje botës të parandalohet Lufta e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës

Sekretari i përgjithshëm i KB-së Antonio Guteresh sot i bëri thirrje botës ta parandalojë Luftën e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës dhe...

Kuvendi i miratoi ndryshimet e ligjeve për arsim, në kushte të jashtëzakonshme fillimin e vitit shkollor e përcakton Qeveria

https://youtu.be/wecngTo4ylE Me ndryshimet në Ligjin për Arsim fillor dhe atë të mesëm, të miratuara mbrëm nga Kuvendi,...

Nesër mblidhet Këshilli i Sigurisë te Pendarovski

Në vilën e presidentit Stevo Pendarovski, në Vodno, me fillim prej ora 12:00 do të mblidhet Këshilli i Sigurisë.

Takim Dimitrov-Varhei: Vërtetohet nevoja për hapjen e negociatave

Sot në Bruksel, zëvendëkryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov realizoi takim me Oliver Varhein, Eurokomesarin për Zgjerim dhe Fqinjësi të...

Qeveria hap temën e 5G-së me ambasadorin e Kinës, reagon Ambasada Amerikane në Shkup se s’mund tu besohet

https://youtu.be/iiLTjCtoVXo Ambasadori i Republikës Popullore të Kinës Xhang Xuo gjatë takimit me zëvëndëskryeministrin e parë në Qeveri...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -