Tihanovoskaja i bëri thirrje Këshillit Evropian të mos i njoh rezultatet e zgjedhjeve në Bjellorusi

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetlana Tihanovskaja, i bëri thirrje Këshillit Evropian të mos i njeh rezultatet nga zgjedhjet presidenciale në vendin e saj, në të cilat Aleksandar Lukashenko e ka fituar mandatin e gjashtë.

Në video fjalimin e ri Tihanovkaja theksoi se zgjedhjet presidenciale më 9 gusht nuk kanë qenë “as korrekte e as transparente” dhe rezultatet janë falsifikuar.

- Advertisement -

“U bëj thirrje që të mos pranoni këto zgjedhje false. Lukashenko ka humbur të gjithë legjitimitetin në sytë e kombit tonë dhe botës. Për të lehtësuar transferimin paqësor të pushtetit në vendin tim, unë iniciova Këshillin Kombëtar të Koordinimit të Bjellorusisë. Ai do të udhëheqë procesin e paqes. kalimi i pushtetit përmes dialogut. Ai menjëherë do të kërkojë zgjedhje të reja të drejta dhe demokratike presidenciale me mbikëqyrje ndërkombëtare. “Të dashur liderë të Evropës, unë ju bëj thirrje të mbështesni zgjimin e Bjellorusisë,” tha Tihanovskaja.

Ajo gjithashtu i bëri thirrje komunitetit botëror të respektojë parimet e së drejtës ndërkombëtare, “sovranitetin e Bjellorusisë dhe zgjedhjen e popullit të Bjellorusisë”.

- Advertisement -

Për sot është caktuar samiti online i shefave të shteteve dhe qeverive të BE-së për situatën në Bjellorusi. Me ftesë të kryetarit të Këshillit Evropian, Sharl Mishel, samiti do të mbahet në mesditë, në formatin e video konferencës, raportoi BGNES./MIA

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -