ZGJEDHJET

Tetova në karantinë me 12 raste të reja! Bujqit punojnë në ara por s’dinë a mund t’i shesin produktet

Must Read

16 vjeçari nga Shkupi plagoset me thikë!

Mbrëmë rreth orës 22:10 në Shkup një djalë 16 vjeçar është plagosur me thikë. Ngjarja ka ndodhur...

Raport javor i ISHP-së: Është ulur numri i rasteve të reja dhe të vdekurve, ndërsa është rritur numri i të shëruarve

Në periudhën prej 29 qershor deri më 5 korrik, sipas raportit të Institutit për shëndet publik, shënohet...

Spasovski: Qeveria do ta shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive!

Kryeministri teknik Oliver Spasovski, deklaroi se gjatë ditës Qeveria do ta shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Në qytetin e Tetovës deri më tani ka 12 raste të reja me Covid 19 nga të cilët dy janë  klasterë të rinj. Sipas   Naim Skenderit nga Qendra për Shëndet Publik në Tetovë shumica e  rasteve janë të grupmoshave të mesme dhe të treta ndërsa nuk mungojnë as rastet e grupmoshave më të reja. Shumica e të infektuarve janë persona që kanë edhe sëmundje shoqëruese, ndërsa nuk mungojë edhe rastet që nuk shfaqin simptome.

- Advertisement -

“Në qytetin e Tetovës dhe rrethinë  deri me tani kemi 12 raste të konfirmuara me Covid 19, shumica e tyre janë nga qyteti i Tetovës , ndërsa  rastet e tjera janë kryesisht në komunën e Tearcës  dhe më pak raste në Komunën e Bogovinës dhe Bërvenicës. Klasterë të rinj mund të llogariten dy  ndërsa rastet tjera janë raste kontakti nga persona të infektuar më parë. Disa nga këta janë me sëmundja bashkëshoqëruese por ka edhe nga ata  që nuk kanë sëmundje kronike si dhe ka shumë pacientë që nuk kanë simptome, po normal ka edhe nga ata me simptome si dhe me pasqyrë klinike më të lehtë e disa me më të rëndë”, tha Naim Skenderi QSHP – Tetovë.

Nga dita e djeshme kur ka filluar ora policore deri sot në mëngjesasnjë qytetar i Tetovës nuk e ka thyer orën policore thonë nga Sektori për Punë të Brendshme në Tetovë. Por ora policore në qytetin e  Tetovës nuk vlen për bujqit. Ata janë duke punuar në arat e tyre pasi që pranvera është koha e të mbjellave. Brenga e tyre më e madhe është se nuk kanë ku t’i shesin produktet e tyre. Ata thonë se për një person japin leje për 300 kokë bagëtish por një i vetëm nuk mund të përkujdeset për ta.

Bujk: “ Vetëm për një person kemi leje s’japin për më shumë  thonë se mund ti bijsh vetëm,  se ne kemi edhe dhenë, kur i kishin dhentë  në fushë  na thonë  se për një person mund të ruaj 300 copë, por ai që e ka vendos këtë ligj që një persin të përkujdeset për 300 copë le të vijë vetë të shohë mund ti bëje apo jo. Ne mbytemi tu punuar se dimë a do shiten kurbanet , edhe ëtë çka i kemi mbjellë mund të vije puna ti sheshin as para nuk jep shteti asgjë.”

- Advertisement -

Bujk: “Pikë pyetej është tregun nuk është i lirë kufijtë janë mbyllur  edhe të bllokuar , ne mundin e japim harxhimet i kemi të tepërta  që të vijë ai produkt , po nuk e dimë më tutje se çfarë do bëjë qeveria puna e tyre është.”

Deri më tani në qytetin e Tetovës dhe komunave përreth ka 258 të infektuar me Covid 19 dhe 26 raste fatale nga ky virus.

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Raport javor i ISHP-së: Është ulur numri i rasteve të reja dhe të vdekurve, ndërsa është rritur numri i të shëruarve

Në periudhën prej 29 qershor deri më 5 korrik, sipas raportit të Institutit për shëndet publik, shënohet ulje e numrit të rasteve...

Spasovski: Qeveria do ta shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive!

Kryeministri teknik Oliver Spasovski, deklaroi se gjatë ditës Qeveria do ta shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive. “Qeveria...

2 viktima dhe 68 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Dy pacientë të tjerë e kanë humbur betejën me Covid-19 duke e çuar në 83 numrin total të viktimave. Në 24 orët...

Turistë serb pozitiv në Covid-19 në karantinë dhe në spital në Greqi

Të paktën tre turistë serb janë në karantinë, ndërsa dy në spital, derisa pushimin veror e kalojnë në Greqi, gjegjësisht në Halkidiki...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -