Teksasi në mes dy zjarresh, Covid-19 dhe uragani Hanna

TË FUNDIT

Pjesa më e madhe e republikanëve në Senatin amerikan, janë kundër impiçmentit të Trampit

Shumica e republikanëve në Senatin amerikan, janë kundër impiçmentit të Donald Trampit. Edhe krahas asaj se shumica e senatorëve...

Islanda e dha “pasaportën” e parë për vaksinim kundër virusit korona

Islanda e dha “pasaportën” e parë për vaksinim kundër virusit korona që t’i lehtësojë udhëtimet ndërkombëtare për qytetarët e...

Seanca të katër komisioneve kuvendore

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do të mbajnë seanca Komisioni për financim dhe buxhet, Komisioni...

Ndalohet lëvizja e automjeteve të rënda transportuese në aksin rrugor Tetovë-Kodra e Diellit

Komunikacioni nëpër rrugët e shtetit po zhvillohet nëpër rrugë të lagështa. Borë me intensitet të dobët bie në Prilep...

Mot me vranësira dhe i ftohtë, në disa vende me të reshura të dobëta të borës

Moti do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe i ftohtë me erë të matur deri të përforcuar, ndërsa...

Uragani Hanna po përfshin Teksasin, zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar për një stuhi të rrezikshme për jetën, erëra të forta dhe shira të mëdha.

Guvernatori i Teksas, Greg Abbott lëshoi një deklaratë për fatkeqësi në 32 qarqe, duke thënë se shpërthimi i koronavirusit do të ndërlikonte punën e shërbimeve emergjente.

Hanna bëri rënie në ishullin Padre të shtunën, dhe tani po kërcnon zonat Corpus Christi dhe Brownsville, përcjell portali tv21.tv

Me erë deri në 90 km / orë (145 km / orë), stuhia po rrënon çatitë e shtëpive.

“Ky uragan është një sfidë e madhe,” tha guvernatori Abbott të shtunën. “Kjo sfidë është e ndërlikuar dhe është bërë edhe më e rëndë, duke parë që është duke përshkuar zonën më e sfiduar nga Covid-19″.

Qendra Kombëtare e Uraganit (NHC) paralajmëroi  se “rritja stuhisë që kërcënon jetën do të vazhdojë përgjatë pjesëve të bregdetit të Teksasit nga Port Mansfield në Sargent”.

Kjo qendër u bëri thirrje banorëve lokalë që të ndiqnin këshillat e dhëna nga shërbimet e urgjencave.

Stuhia pritet të marrë fund kryesisht në rajonin e Houston, njofton Kronika e Houston.

Presidenti amerikan Donald Trump tha se administrata e tij po monitoronte nga afër stuhitë. “Ne vazhdojmë të bashkëpunojmë ngushtë me të dy shtetet,” tha ai.

Hanna godet Teksasin ndërsa shteti jugor po përpiqet të përmbajë shpërthimin e koronavirusit.

Deri më tani janë konfirmuar më shumë se 380,000 raste të infeksionit, me afro 5,000 vdekje./21Media

TË NGJAJSHME