Tatimet tani për tani nuk do të ndryshohen, sektori privat i goditur nga kriza të marrë ndihmë shtetërore

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Ndihmë e targetuar për ata që u nevojitet më së shumti, lufta kundër ekonomisë gri, lufta kundër korrupsionit dhe ulja e shpenzimeve parafiskale të cilat në disa raste janë më të larta se tatimet – këto janë kërkesat kryesore të biznesmenëve deri te Qeveria. Të njëjtat sot u prezantuan në takimin e parë zyrtarë mes Lidhjes së Odave ekonomike dhe Qeverisë.

 “Të gjithë ndërmarrjet dhe të gjithë ata në sektorin privat që po përballen me vështirësi financiare për shkak të krizës, të marrin ndihmë adekuate të targetuar e cila u nevojitet”, theksoi Daniella Arsovska, kryetare e LOE.

- Advertisement -

Qeveria është stabile, porositi kryeministri Zaev. Ai paralajmëroi ulje të shpenzimeve parafiskale deri në fund të mandatit.

“Tatimet duhet të jetë të qëndrueshme dhe të parapara, nëse ndodh çfarëdo ndryshimi në tatimet, kjo duhet të paralajmërohet në kohë. Synim i Qeverisë është që deri në fund të mandatit t’i shfuqizojmë së paku 75% e shpenzimeve parafiskale, njëkohësisht do të kemi edhe ulje të caktuar të tatimeve me qëllim të stimulimit të ekonomisë”, deklaroi Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

- Advertisement -

Një nga punët e para të Qeverisë, siç tha Zaev, do të jetë edhe parandalimi i largimit nga puna e punëtorëve nga ana e punëdhënësve pas mbarimit të masës që e ofroi shteti për ruajtjen e vendeve të punës. Sipas tij në të ardhmen me shumë gjasa do të vazhdojë edhe përdorimi i Kartelave pagesore, për shkak se, siç tha Zaev, ata janë ndihmë e madhe për kategoritë me rrezik social.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -