Array

Tahiri: BE s’po e përkëdhel por po e "dënon" Serbinë!

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, nuk pajtohet me kritikat e opozitës dhe shoqërisë civile që thonë se Bashkimi Evropian, po përkëdhel Serbinë, ndërsa Kosovën po e poshtëron, në raport me dialogun Prishtinë–Beograd.

Tahiri përkundrazi mendon se BE po e ‘dënon’ Serbinë duke e kushtëzuar me normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, dhe kërkon nga ajo tërheqjen e strukturave paralele në veri të vendit për të fituar anëtarësimin në BE.

- Advertisement -

“BE është duke ia tërhequr vërejtjen Serbisë, për neglizhencën e saj sa i përket zbatimit të marrëveshjeve me Kosovën. Kjo vërehet edhe me atë se Serbia akoma nuk po arrin të fillojë bisedimet me Brukselin për anëtarësim në BE”, thotë Tahiri për Zërin.

Që nga janari i vitit 2014, Serbisë i është dhënë e drejta për të nisur procesin e dialogut për anëtarësim në BE, dhe prej atëherë Beogradi zyrtarë nuk i ka filluar këto bisedime, shton Tahiri, e kjo sipas saj ka të bëj pikërisht me atë se nuk po tregohet bashkëpunuese me Kosovën, në raport me zbatimi e marrëveshjeve.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -