Suedia me nivelin më të lartë të vdekjeve në prill që nga viti 1993

Must Read

89 raste të reja dhe 7 të vdekur nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë informon se janë kryer 727 teste në 24 orët e fundit, prej të cilave...

CIVILI e dënon ashpër gjuhën eksplicite të urrejtjes nga Nedellkovski dhe adhuruesit e tij

CIVILi  drejton dënim të ashpër kundrejt shkrimeve të djeshme të Milenko Nedelkovskit me gjuhë eksplicite të urrejtjes në...

Zekiri: Te vëllau kam qenë për Bajram e jo për iftar

Muhamed Zekiri për TV21 tha se te vëllau i tij ka qenë për Bajram e jo për...

Në Suedi në prill të këtij viti është shënuar numri më i madh vdekjeve që nga viti 1993. Sipas statistikave suedeze, nga gjithsej 10.3 milionë banorë, janë  regjistruar 10.458 raste me vdekje në prill.

Në dhjetor të vitit 1993, Suedia ka evidentuar gjithsej 97,008 raste të vdekjes, numri më i madh që nga viti 1918, kur pandemia e gripit spanjoll mori një numër madh jetësh në vend.

Nga Enti i Statistikave në Suedi theksuan tha që nuk ka ndonjë shpjegim zyrtar për numrin e lartë të vdekjeve në dhjetor të vitit 1993, por potencuan se në atë kohë kishte një epidemi gripi.

Suedia i braktisi shpejt masat kufizuese dhe vendosjen në karantinë, si në vendet e tjera evropiane, bazuar në qasjen e saj për ta luftuar epideminë mbi “parimin e përgjegjësisë”.

Qasja e Suedisë ndaj epidemisë së re të koronavirusit është kritikuar si nga Suedia, ashtu edhe nga vendet e tjera, ndërsа numri i të vdekurve nga Kovid-19 është dukshëm më i lartë se në vendet fqinje që kanë vendosur masa kufizuese.

Që nga fillimi i pandemisë, në Suedi janë raportuar gjithsej 30.377 raste të reja të koronavirusit të ri, nga të cilat 3.698 persona kanë vdekur./MIA

- Advertisement -

Latest News

CIVILI e dënon ashpër gjuhën eksplicite të urrejtjes nga Nedellkovski dhe adhuruesit e tij

CIVILi  drejton dënim të ashpër kundrejt shkrimeve të djeshme të Milenko Nedelkovskit me gjuhë eksplicite të urrejtjes në rrjetet sociale në llogari të...

Zekiri: Te vëllau kam qenë për Bajram e jo për iftar

Muhamed Zekiri për TV21 tha se te vëllau i tij ka qenë për Bajram e jo për iftar, siç deklaroi Zaev.

Zaev: Zekiri është infektuar kur ka qenë në iftar te vëllau i tij

Sipas liderit të LSDM-së Zoran Zaev, nënkryetari i kësaj partie Muhamed Zekiri virusin korona e ka marrë kur ka qenë në iftar...

Zaev nuk dorëzohet. “Zgjedhje me 5 korrik, duhet të mësohemi të jetojmë me koronavirusin”.

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev nuk dorëzohet nga idea se me 5 korrik duhet  të mbahen zgjedhjet parlamentare. Duke u përgjigjur në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -