Studimi: Mikroorganizmat në trupin e njeriut ndikojnë në peshën e simptomave të Kovid-19

TË FUNDIT

Ismail Kadare përsëri në garë për çmimin Nobel

Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në nderim të 85-vjetorit të akademikut Ismail Kadare, do të organizojë një veprimtari shkencore...

Mbështeten ndryshimet e Ligjit për barëra dhe mjete mjekësore në Komisionin kuvendor për shëndetësi

Komisioni kuvendor për shëndetësi pasditen e sotme në seancë i dha mbështetje Propozim ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e...

Kuvendi miratoi vendimin për anëtarë të Komisionit për Parandalim dhe Mbrojtje nga Diskriminimi

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut me 61 vota "pro" dhe asnjë kundër e miratoi vendimin për zgjedhjen e anëtarëve...

91 vjeç e vetme, e manipuluar dhe në hall të madh! E dha shtëpinë e tokat në këmbim të kujdesit, por mbeti pa asgjë!

https://youtu.be/4fBwvflhuUo E vetme pa kushte për jetesë, pa fëmijë dhe familje është Nafije Saliu 91 vjeç e cila jeton në...

Gruaja pushohet nga puna pa arsye! Rritet dyfish numri i shkeljeve të të drejtave të punëtorëve

https://youtu.be/KCb8zrdvZOA Dyfish më shumë është rritur numri i denoncimeve për keqpërdorimin të punëtorëve në vende të punës, në krahasim me...

Shkencëtarët kinezë nga Universiteti i Hong Kongut kanë njoftuar se disa mikroorganizma në sistemin e tretjes ndikojnë në reagimin e sistemit imunitar të njeriut dhe peshën e sëmundjes tek njerëzit e infektuar me Kovid-19.

“Dihet që të sëmurët nga Kovid-19 nuk kanë disa baktere të mira në traktin e tyre gastrointestinal, të cilat njihen si rregullatorë dhe stimulatorë të sistemit imunitar të njeriut”, tha Dr. Xiu Bg nga Universiteti i Hong Kongut.

Në një studim të botuar në revistën shkencore “Gut”, ajo shprehet se “dysbiosis” ose disa baktere anormale në sistemin tonë të tretjes mbeten edhe pas shërimit ndaj Kovid-19 dhe ndikojnë në zhvillimin e sëmundjeve afatgjata të stomakut.

TË NGJAJSHME