“Stop Rusino” kërkon mbylljen e deponisë, Nuredini: Edhe për disa vite Rusino e hapur!

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Deponia Rusino vazhdon të jetë e bllokuar  nga aktivistet e lëvizjes “Stop Rusino” Kërkojnë që kjo deponi të mbyllet ose të dislokohet në ndonjë vend tjetër. Fadbi Ilizai aktivist i kësaj lëvizje thotë se ata edhe për 10 ditë tjera do të qëndrojnë në hyrje të kësaj deponie, ndërsa kërkojnë nga Qeveria të gjejë një zgjidhje sa më të shpejtë pasi që ata nuk do tërhiqen nga kërkesat e tyre.

“Realisht  e pyesim ministrin sa kushton jeta e një njeriu, të gjithë qytetarët e Gostivarit pyesin sa kushton jeta jonë  dhe a blihet me para shëndeti jonë. Ne shpresojmë që të zgjidhet, fundja ata e kanë obligim që të na sigurojnë ajër të pastër. E kemi të drejtë ligjore që kur të kalosh të mos mund të lëvizësh as në këmbë dhe  këtë punë na e kanë borxh”,-tha Fatbi Iljazi nga Stop Rusino.

Por ministri Nuredini thotë se për momentin në këtë deponi do të duhet të hidhen mbeturinat edhe për disa vite tjera pasi që sipas tij kjo deponi nuk mund të mbyllet.

“Rusino është një deponi kalimtare, plani është që ta përdorin atë për maksimum deri në 10 vjet. Projekti për Rusino është shumë i rëndësishëm për ne sepse mbetjet do të duhet të hidhen atje edhe për disa vjet. Nëse e mbyllim, ku do të hidhen mbeturinat nga të gjithë banorët që jetojnë në rajonin e Pollogut. Ideja për zero mbeturina atje është shumë e mirë dhe shumë ekologjike ,por në të vërtetë nuk ekziston diçka e tillë si zero mbeturina”,- Naser Nuredini, ministër i Ambientit Jetësor.

 Deponia  Rusino për momentin është  duke u shfrytëzuar vetëm nga komuna e Gosivarit ndërsa  komunat tjera janë duke i hedhur në  lokacione të ndryshme. Komuna e Mavrovës dhe Rostushës mbeturinat është duke i hedhur në  disa pjesë të malit me çka rrezikohet  që edhe parku Nacional i Mavrovës të shndërrohet në një deponi nga kjo komunë. Deponia Rusino për një muaj rresht u përfshi edhe nga zjarri me çka edhe ngriti qytetarët e Gostivarit në protesta.

  • Tags
  • 5

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This