Spërkatja e mushkonjave në Shkup, TV21 në aeroplan për të ndjekur dezinsektimin

Must Read

Zv/kryeministri Grubi premton se do të angazhohet për barazi gjinore në politikë

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive, Artan Grubi, i...

Bujar Osmani tregon 5 pikat me prioritet të MPJ-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në pres-konferencë për media bëri të...

Osmani për memorandumin bullgar: “Kemi linja të kuqe për të mbrojtur interesat kombëtare”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në një dalje për media ka komentuar edhe memorandumin...
- Advertisement -

Në orët e hershme të mëngjesit hangari i aeroportit sportiv të Shkupit po bëhet gati.

Aeroplanët po bëhen gati për të fluturuar.

- Advertisement -

“Është ora 4:30 e mëngjesit dhe këtu po bëhen gati aeroplanët për spërkatjen e mushkonjave”, Afrim Jonuzi, gazetar.

Janë dy aeroplanët që do të bëjnë dezinsektimin e mushkonjave.

- Advertisement -

Më pas vjen edhe preparati kundër mushkonjave.

“Tani po bëhen edhe përgatitjet e para për spërkatjen mushkonjave. Këtu po përzihet preparati me ujë dhe do të jetë për pak gjithçka gati”, Afrim Jonuzi, gazetar.

- Advertisement -

Preparati duhet të përzihet me ujë që i bije një litër preparat dhe 4 litra ujë.

“Në qendër të qytetit bëhet spërkatja e 15-18 mijë hektarë në dy ditë”, tha Dejan Sazovski.

Gjithçka është gati dhe pritet të lind dielli.

Gazetarët do ta ndjekin fluturimin me një aeroplan tjetër sportiv.

Motorët u ndesen dhe aeroplanët fluturuan mbi qiellin e pastër të mëngjesit në Shkup.

Dezinfektimi i mushkonjave bëhet herët në mëngjes me lindjen e diellit, kur, sipas ekspertëve, është koha më e mirë pasi mushkonjat janë të uritura dhe kërkojnë ushqim.

Sipas ekspertëve ky preparat dezinsketues është një ndër më të mirët në treg.

Spërkatja e mushkonjave duhej të bëhej gjatë ditës së djeshme, por për shkak të reshjeve të shiut u bë sot.

Dezinsektimi do të vazhdojë edhe nesër ndërsa apelohet që bletarët të kenë kujdes dhe t’i ruajnë bletët gjatë spërkatjes.

- Advertisement -

Zv/kryeministri Grubi premton se do të angazhohet për barazi gjinore në politikë

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive, Artan Grubi, i cili para dy ditëve paralajmëroi...

Bujar Osmani tregon 5 pikat me prioritet të MPJ-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në pres-konferencë për media bëri të ditura pesë pikat me prioritet...

Osmani për memorandumin bullgar: “Kemi linja të kuqe për të mbrojtur interesat kombëtare”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në një dalje për media ka komentuar edhe memorandumin Bullagr, me të cilën Bullgaria...

Përmbytje në rajonin rus Habarovsk

Për shkak të rritjes së nivelit të lumit Amur në rajonin Habarovsk në Lindjen e Largët ruse janë përmbytur 29 lagje.

MASH: Sigurojmë mësim edhe për fëmijët të cilët nuk kanë pajisje për mësim online

Fëmijët të cilët nuk kanë pajisje për ndjekjen e mësimit online gjatë virusit Covid-19 do të kenë mundësi për mësim si edhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -