Spasovski realizoi bisedë telefonike me Kurtin

Must Read

Prokuroria e Lartë Publike i cilësoi si të pabaza ankesat e mbrojtjes së të akuzuarve për “27 prillin”

Në debatin publik, që tri ditë me radhë po mbahet në Gjykatën e Apelit për ankesat pas...

Maqedonia e Veriut mes vendeve të cilave nga 15 qershori do t’u lejohet hyrja në Greqi

Vendi ynë është mes 29 shteteve të Evropës dhe botës, për të cilat  nga 15 qershori do...

Shilegov: Qytetarët t’i respektojnë masat gjatë lëvizjes në hapësira publike

Kryetari i Shkupit, Petre Shilegov sot bëri thirrje që të gjithë qytetarët gjatë lëvizjes në vende publike...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski ka realizuar bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Siç njoftojnë nga Kabineti i Spasovskit, në bisedën telefonike dy homologët kanë biseduar për çështjen se “si të koordinohen masat për mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve, për restartim të ekonomisë dhe për fuqizim të lidhjeve të të dy shteteve në kushtet e reja”.

Nga Kabineti i Spasovskit shtojnë se Kurti e ka uruar Spasovskin për mënyrën se si është menaxhuar situata me virusin korona në Maqedoninë e Veriut.

“E ka ururar dhe i ka dhënë mbështetje për mënyrën se si shteti po ballafaqohet me krizën ekonomike – shëndetësore të shkaktuar nga virusi korona”, thuhet në kumtesë.

Spasovski dhe Kurti kanë theksuar edhe nevojën për integrim sa më të shpejtë të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian dhe rritjen e bashkëpunimit rajonal.

- Advertisement -

Latest News

Maqedonia e Veriut mes vendeve të cilave nga 15 qershori do t’u lejohet hyrja në Greqi

Vendi ynë është mes 29 shteteve të Evropës dhe botës, për të cilat  nga 15 qershori do të lejohet udhëtimi  në Greqi, ...

Shilegov: Qytetarët t’i respektojnë masat gjatë lëvizjes në hapësira publike

Kryetari i Shkupit, Petre Shilegov sot bëri thirrje që të gjithë qytetarët gjatë lëvizjes në vende publike t’i respektojnë rekomandimet dhe protokollet...

Ministri i Shëndetësisë paralajmëron karantinë për disa komuna

Qytetarët nuk po respektojnë masat për mbrojtje nga koronavirusi andaj do të shqyrtohet mundësia që të ketë karantina lokale në disa nga...

4 të vdekur dhe 52 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë regjistruar 52 raste të reja me COVID-19. 26 janë nga Shkupi,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -