Spasovski: Inspeksionet do të kontrollojnë përse ka shtrenjtime të disa prodhimeve vendore

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Kryeministri Oliver Spasovski sot kumtoi se tashmë iu ka dhënë urdhër shërbimeve inspektuese të kontrollojnë nëse, ku dhe përse ka shtrenjtime të prodhimeve vendore pas vendosjes së kartelave pagesore.

Sipas Spasovskit, rritja e çmimeve që po ndodhë nëpër disa shitore, nuk mund të jetë assesi e lidhur me kartelën pagesore sepse me të rritet fuqia blerëse e qytetarëve, e me atë edhe konsumi vendor.

- Advertisement -

“Ka disa reagime nga qytetarët. Tashmë u dhashë urdhër shërbimeve inspektuese të kontrollojnë edhe në shitoret me pakicë dhe në prodhimtari, të shohim se për çka bëhet fjalë – nëse është shtrenjtim i repromaterialeve në bazë të të cilave rritet edhe çmimi i këtyre prodhimeve apo për diçka tjetër. Do të shohim se çka do të thonë organet inspektuese për këtë dukuri  cila nuk është masovike, por që është paraqitur në disa shitore”, tha Spasovski, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve pas kontrollit në punët ndërtimore në kopshtin e ri në Vollkovë.

Kryeministri edhe njëherë bën thirrje se tani nuk është momenti për përfitim.

- Advertisement -

“Bë thirrje, siç bëra thirrje edhe në fillim të krizës duke pasur parasysh se kriza akoma nuk ka përfunduar – nuk është momenti të përfitojmë, tani është momenti t’i ndihmojmë qytetarët t[ë gjithë së bashku. Ai u shprehi falënderim të gjitha kompanive të cilat u treguan me përgjegjësi shoqërore dhe ndihmuan madje edhe me ulje të çmimeve”, potencoi Spasovski./MIA

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -