Skena apokaliptike në Bejrut, shpërthimi i tmerrshëm është dëgjuar në largësi prej 200 km

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Kjo është pamja pas shpërthimit katastrofik në Bejrut në një fabrikë për piroteknikë.
Rrugët duken sikur të kishte rënë një bombë nukleare. Sipas informacioneve fillestare kanë vdekur 100 njerëz, kurse mijëra të tjerë mbetën të lënduar. Tërësisht janë shkatërruar edhe disa lagje. Shpërthimi ka qenë tronditës, por pasojat që i la janë tragjike. Lotët nuk mundi t’i mbajë as prefekti i Bejrutit.

Gazetar i “Skaj Njuz Arabi”: Kryetar, ku do të ankoheni? A keni nevojë për ndihmë në këto momente?
Kryetari i Bejrutit Marvan Abud: I apeloi popullit libian që të qëndrojë së bashku. Ne jemi të fortë dhe do të mbesim të fortë.
Gazetar i “Skaj Njuz Arabi”: Cilat janë informatat fillestare?
Kryetar i Bejrutit Marvan Abud: Nuk kam asnjë informacion. E kam vetëm këtë katastrofë që gjendet para meje.

- Advertisement -

Sipas të dhënave të Qendrës gjermane geo-shkencore, shpërthimi ka qenë i njëjtë sikur një tërmet me magnitudë prej 3.5 gradësh, kurse është dëgjuar edhe më larg Qipros, në më shumë se 200 km përmes Mesdheut. Informacionet fillestare thonë se arsyeja për shpërthimin e fuqishëm është nitrati i amonit, acid i cili gjithashtu përdoret si komponent për eksplozivët industrialë. Në këtë vend, thuhet se ishin deponuar 2.700 tonelatë të kësaj përbërjeje kimike, e cila kohë më parë është sjellë nga një anije ngarkuese. Këshilli i Lartë për Mbrojtje i Libanit, e shpalli kryeqytetin Bejrut si qytet i prekur nga një fatkeqësi natyrore dhe i propozoi Qeverisë që të shpallë gjendje të jashtëzakonshme. Në takimin urgjent të Këshillit, ishte vendosur që të formohet Komision i posaçëm për t’i hetuar shkaqet e shpërthimit. Kryeministri i Libanit, Hasan Diab në një fjalim të shkurtër televiziv, u bëri thirrje të gjitha shteteve dhe miqve të Libanit që të ndihmojnë vendin./TV21

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -