S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

TË FUNDIT

Mick Schumacher pjesë e ekipit “Haas”

Mick Schumacher, djali i kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, pritet të jetë pjesë e...

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi kryeministri Zoran Zaev, me rastin e mbajtjes së Kongresit të 25-të të LSDM. Sipas tij, marrëveshja ekzistuese është e mirë por mbetet që një pjesë të realizohet nga ana e Komisionit, ndërsa pjesa tjetër të zbatohet përmes përforcimit të miqësisë mes dy vendeve, theksoi Zaev.

 “Nuk kemi problem me deklaratë të shkruar, gojore etj..e kjo është se Republika e Maqedonisë së Veriut është emri i gjatë ndërsa mëri i shkurtër është Maqedonia e Veriut, dhe se kanë të bëjnë me territorin e shtetit tonë dhe se nuk kemi aspirata të tjera territoriale ndaj askujt prej fqinjëve ose dikujt tjetër në botë. Pajtohemi me atë që thuhet në Kushtetutë se nuk duhet të përzihemi në çështjet e brendshme të vendeve fqinje duke përfshirë edhe Bullgarin, është parim në të cilin besojmë dhe jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht”, deklaroi kryeministri Zoran Zaev. 

TË NGJAJSHME