Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

TË FUNDIT

Mick Schumacher pjesë e ekipit “Haas”

Mick Schumacher, djali i kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, pritet të jetë pjesë e...

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që më mirë të kemi notim më të dobët për Kuvendin nga ana e Komisionerit Oliver Varhejli, se sa shteti të përballet me pasoja në drejtim të integrimit të vendit në NATO dhe bisedimet me BE-në. Kështu deklaroi kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi në një intervistë për Radio Evropa e Lirë. Xhaferi thotë se procedurat e shkurtuara tani janë të lidhura edhe me pandeminë dhe se Kuvendi sërish është në një situatë të zgjedhë që të shkojë me çdo kusht në procedura të rregullta, ndërsa në dëm të nevojave për tejkalim të pasojave nga pandemia ose do të zbatojë procedurë të shkurtuar, ndërsa do të ketë vërejtje për atë.

 “Kuvendi duhej të vendosë a do të shkojë me procedura të përshpejtuara në dëm të tij në raport me notën formale që na jepet në fund të vitit, apo do të shkojmë me procedurë të rregullt sipas së cilës rezultati do të ishte negativ për shtetin. Ne zgjodhëm formën më praktike, përkatësisht vlerësimi të jetë më i dobët për Kuvendit se sa shteti të kishte pasoja në raport me integrimin në NATO dhe fillimin e negociatave me BE-në”, tha Talat Xhaferi për REL.

TË NGJAJSHME