Siniçan: Banorët vazhdojnë të qëndrojnë në bjeshkë!“Të nisin punimet për ujin e pijshëm, ose do të bllokojmë rrugët”!

Must Read

Zv/kryeministri Dimitrov në vizitën e parë të punës në Bruksel që nga formimi i qeverisë së re

Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov, nesër do të zhvillojë vizitë pune në Bruksel, e cila është...

MAPAS: Skadon afati për dorëzimin e Deklaratës për anëtarët me stazh të privilegjuar

Agjencia për mbikëqyrje të financimit kapital të sigurimit pensional (MAPAS),informon publikun е gjerë se skadon afati për...

Osmani: Edhe Bullgaria ka interes rajonal për tu integruar në BE

Shefi i Diplomacisë Bujar Osmani sot deklaroi se është optimist  që Komisioni  i përbashkët maqedono-bullgar për çështje...
- Advertisement -

Për  tridhjetë ditë me radhë banorët e Siniçanit vazhdojnë të qëndrojnë në bjeshkët e malit Sharr në shenjë proteste për ndërprerjen  e punimeve për ujin e pijshëm.  Bashkë me ta në bjeshkë akoma është duke qëndruar dhe policia gjegjësisht njësia NJPP të cilët  tashmë 30 ditë kanë ngritur edhe shatorët  duke qëndruar 24 orë me qëllim  për të bllokuar punët e Eskavatorit për ujësjellësin. Banorët  të cilët janë duke qëndruar në bjeshkë thonë  se  janë lodhur nga premtimet për fillimin  e punëve por do të qëndrojnë aty derisa fshati të ketë ujë të pijshëm.

“Nga dita kur janë ndërprerë punimet ne nuk jemi tërhequr asnjë moment të vetëm, kemi qëndruar këtu, deri sa të shikojmë ujin e pijshëm në fshatin Siniçan, nuk tërhiqemi nga ky vendim”, tha një banor.

- Advertisement -

“Ne kemi pasur dy takime në qeveri me Spasovskin dhe takim me ministrat  dhe arritëm marrëveshje se do fillojmë me punë më 20-tin, por ajo nuk mjaftoi dhe  vazhdoi edhe 10 ditë por tash presim që  të hënën edhe të martën dhe nëse nuk vazhdojnë me punimet ne do  marrim masa më të rrepta”, tha një banor.

“Ka revoltë, është bërë një kohë e gjatë edhe afatet që ata i kanë përmend si organe kompetente dhe kanë kaluar disa afate  dhe ne presim që brenda javës që vjen do të  kryhet kjo punë dhe do të fillojnë me punimet”, tha një banor.

- Advertisement -

Kryetari i  komunës së Bogovinës Albon Xhemaili ishte i pakapshëm për t’iu përgjigjur pyetjes se deri ku  është përgatitja e dokumentacionit adekuat për të filluar punët, përderisa nga Qeveria në një takim që patën banorët me ministrat, u tha që komuna duhet të përgatisë  dokumentacion adekuat  dhe më pas  të fillojnë punët.

Banorët paralajmërojnë se nëse  ka fundi i javës që vjen nuk  fillojnë punët do të detyrohen të radikalizojnë  protestat  duke bllokuar rrugët, por edhe magjistralen.

- Advertisement -

5 mijë banorë të fshatit Siniçan nuk kanë ujë të pijshëm, edhe atë pak ujë që kanë, në bazë të analizave të Qendrës për shëndet publik, ka rezultuar me Escherichia coli.

- Advertisement -

Zv/kryeministri Dimitrov në vizitën e parë të punës në Bruksel që nga formimi i qeverisë së re

Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov, nesër do të zhvillojë vizitë pune në Bruksel, e cila është edhe vizita e parë në...

MAPAS: Skadon afati për dorëzimin e Deklaratës për anëtarët me stazh të privilegjuar

Agjencia për mbikëqyrje të financimit kapital të sigurimit pensional (MAPAS),informon publikun е gjerë se skadon afati për dorëzimin e Deklaratës për vazhdimin...

Osmani: Edhe Bullgaria ka interes rajonal për tu integruar në BE

Shefi i Diplomacisë Bujar Osmani sot deklaroi se është optimist  që Komisioni  i përbashkët maqedono-bullgar për çështje arsimore dhe historike do të...

Rrëmbehet trupi i pacientit të vdekur nga Reparti Infektiv në Strumicë

Rreth tridhjetë persona e kanë rrëmbyer trupin e të ndjerit nga Reparti i Sëmundjeve Infektive në Strumicë, i cili ishte i afërm...

Takim i Kryeministrit Zaev me ambasadorin Vucas, konfirmim i mbështetjes nga Austria në procesin eurointegrues

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev u takua me Georg Vucas, ambasador i Republikës së Austrisë në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -